Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zmiany w zasadach egzekucji komorniczych

Treść

Od 8 września zmieniają się zasady egzekucji komorniczych. Od teraz komornik będzie mógł m.in. elektronicznie zająć rachunek bankowy dłużnika i pod groźbą grzywny samodzielnie zobowiązać go do wyjawienia majątku.

Według nowych rozwiązań nie będzie można sprzedać rzeczy przed uprawomocnieniem decyzji o jej zajęciu. Umożliwiają one natomiast elektroniczne prowadzenie niemal każdego rodzaju postępowania komorniczego.

Dostęp do systemu elektronicznego, choć odpłatny, pozwoli obniżyć wydatki – podkreśla poseł Waldemar Buda, z sejmowej Komisji Sprawiedliwości.

To jest niewątpliwie słuszny kierunek i na pewno usprawni to egzekucje, ale też obniży jej koszty. Przypomnę, że wszelka korespondencja kierowana przez komornika do banków czy też innych instytucji ostatecznie obciąża dłużnika. W sytuacji, w której będzie to przekazywane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tych kosztów związanych z doręczaniem korespondencji po prostu nie będzie. Zależy nam mimo wszystko na skuteczności egzekucji, bo często chodzi o ważne życiowe sprawy, jak chociażby takie, gdzie ktoś musi ściągnąć chociażby wynagrodzenie za pracę, którego nie otrzymał i nie ma z czego żyć, czy też alimenty – wyjaśnia poseł Waldemar Buda.

Zmienią się natomiast opłaty egzekucyjne. Wolne od egzekucji z rachunku bankowego będą środki na poziomie 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli ok. 1400 zł.

Ponadto, banki będą miały obowiązek udzielać komornikom informacji dotyczących operacji dokonywanych na rachunku. Nowością w polskim prawie będzie komornicze wyjawienie majątku.

Tylko w  ub.r. do 1,5 tys. komorników wpłynęło 8 mln spraw, a w postępowaniach egzekucyjnych udało się odzyskać od dłużników ponad 9 mld zł.

RIRM/TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl, 09 września 2016

Autor: mj

Tagi: Zmiany w zasadach egzekucji komorniczych