Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Złotówka od hektara

Treść

Od areału gospodarstwa będzie zależeć wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne, jaką zapłacą rolnicy. Kwestią świadczeń zdrowotnych rolników rząd zajmował się na kontynuowanym wczoraj posiedzeniu Rady Ministrów.

Za rolników gospodarujących w gospodarstwach do 6 hektarów składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaci państwo. Ci, którzy uprawiają powyżej 6 hektarów, za każdy dodatkowy hektar zapłacą z własnej kieszeni "złotówkę". - Jeden hektar - jeden złoty - tłumaczył wczoraj premier Donald Tusk. Wyjaśniał, że np. posiadacz 30-hektarowego gospodarstwa zapłaci 30 złotych, przy czym kwota ta zostanie przemnożona przez liczbę domowników - w rozumieniu przepisów dotyczących ubezpieczeń. Jeżeli ogółem domowników jest czworo, to miesięczna składka zdrowotna wyniesie 120 złotych - tłumaczył szef rządu.
Donald Tusk wyjaśniał, że jest to rozwiązanie przejściowe, do czasu aż w rolnictwie zostanie wprowadzona - zapowiedziana przez premiera w exposé - pełna rachunkowość. Wtedy rolnicy będą uiszczać składki zdrowotne proporcjonalnie do osiągniętych dochodów. - Na to potrzebujemy jeszcze kilku miesięcy - poinformował Tusk. Przypomniał, że zmiany w opłacaniu składek zdrowotnych rolników następują wskutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który za niekonstytucyjne uznał przepisy pozwalające na opłacanie z budżetu państwa za rolników składki zdrowotnej, bez względu na poziom ich dochodów.
Szczegółowe rozwiązania i decyzja, kto i ile ma płacić, zależała jednak od wyboru rządu. Do tej pory rząd projektował, że tak jak w przedstawionej wczoraj przez premiera koncepcji, za rolników posiadających gospodarstwa do 6 hektarów składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie pokrywana z budżetu państwa. Jednakże posiadacze od 6 do 15 hektarów mieli zapłacić składkę w wysokości 18 zł miesięcznie, a gospodarujący na powyżej 15 hektarach - 36 złotych. Złagodzenia finansowych skutków tego projektu dla rolników chciało Polskie Stronnictwo Ludowe.
W przyjętym wczoraj przez rząd projekcie ustawy założono, iż jej przepisy obowiązywać będą do końca tego roku, a ustawa wejdzie w życie od lutego. Wysokość składki opłacanej przez rolników - z wyjątkiem tych posiadających gospodarstwa do 6 hektarów, za których ubezpieczenie zdrowotne zapłaci Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - wyniesie jeden złoty miesięcznie za każdy pełny hektar przeliczeniowy użytków rolnych w gospodarstwie rolnym, przyjęty dla celów ustalenia wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne rolnika. Jednakże - jak podało Centrum Informacyjne Rządu - składki na ubezpieczenie zdrowotne będą opłacane w okresach kwartalnych, w terminach przyjętych dla składek na ubezpieczenie społeczne, a ich opłacanie zacznie się od II kwartału 2012 roku. Z Narodowym Funduszem Zdrowia KRUS ma się jednak rozliczać ryczałtowo. Co miesiąc do NFZ wpłacać ma kwotę 155 mln 167 tys. złotych.

Artur Kowalski

Nasz Dziennik Czwartek-Piątek, 5-6 stycznia 2012, Nr 4 (4239)

Autor: au