"Zerwany Kłos" na festiwalu w Budapeszcie
Treść
Film „Zerwany Kłos” został zaprezentowany podczas VII Dni Filmu i Książki Chrześcijańskiej w Budapeszcie. W wydarzeniu wzięli udział twórcy tego dzieła, którzy opowiedzieli zgromadzonej publiczności, jak wyglądały etapy jego powstawania oraz przybliżyli postać bł. Karoliny Kózkówny. Festiwal odbywa się pod patronatem wicepremiera Węgier oraz Węgierskiego Radia Katolickiego.
Filmy takie jak „Teraz i w godzinę śmierci”, „Dwie korony”, czy „Jan Paweł II. Szukałem Was”. Takie dzieła zostały zaprezentowane w czasie trwających obecnie VII Dni Filmu i Książki Chrześcijańskiej w Budapeszcie organizowanych przez wydawnictwo Etalon Film. Wśród nich znalazł się „Zerwany Kłos” – obraz stworzony przez studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu we współpracy z Telewizją Trwam.
– Ten film powstał dlatego, ponieważ zobaczyliśmy, że jest wielkie zapotrzebowanie na filmy chrześcijańskie, na filmy z wartościami i że jest pewna luka w kinematografii polskiej i światowej – mówi kierownik produkcji filmu „Zerwany Kłos” Marta Strugała.
I właśnie takie dzieła pokazywane są podczas tego festiwalu. Organizatorzy prezentują filmy, które przybliżają ludzi do Boga, poruszają temat wiary i wartości chrześcijańskich.
– Widzimy też, że świat wartości coraz bardziej się miesza, że miesza się dobro ze złem, że młody człowiek ma bardzo trudną drogę do wyboru i chcieliśmy poprzez ten film pokazać młodym ludziom, jaka jest właściwa i słuszna droga – dodała Marta Strugała.
Dzieło to powstało dzięki pomocy wielu życzliwych osób oraz wstawiennictwu bł. Karoliny Kózkówny – głównej bohaterki „Zerwanego Kłosa”. Pomagała ona pokonywać wszelkie trudności związane z powstawaniem filmu
i ciągle było czuć jej obecność – mówi odtwórczyni roli Błogosławionej – Aleksandra Hejda.
– Wchodziliśmy do pierwszego lepszego kościoła, będąc w jakiejś miejscowości, szukając lokacji i wyobraźcie sobie Państwo, że klęcząc przy byle jakim miejscu w kościele, okazywało się, że przede mną jest nagle obrazek bł. Karoliny Kózkówny, w innym miejscu patrzymy, a tu witraż bł. Karoliny, w innym miejscu nagle fresk, więc dawała o sobie znać na każdym kroku – zaznacza Aleksandra Hejda.
Dni Filmu i Książki Chrześcijańskiej współtworzone są przez Instytut Polski w Budapeszcie oraz przez Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha. W tym roku wydarzenie odbywa się pod znakiem przyjaźni polsko-węgierskiej.
– Wydawnictwo Etalon chciało uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i w ramach polsko-węgierskiej przyjaźni zaprosiło nas na ten festiwal jako gościa honorowego – mówi dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska.
Film „Zerwany Kłos” powstał z okazji odbywających się w Polsce w 2016 r. Światowych Dni Młodzieży. Został stworzony dzięki wsparciu z 1% podatku dochodowego przekazanego na rzecz Fundacji Nasza Przyszłość. Jego producentem jest Fundacja Lux Veritatis.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 25 listopada 2018
Autor: mj
Tagi: Zerwany kłos