Zdejmą opłaty z geotermii
Treść
Na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska można obejrzeć projekt ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Spośród wielu rozwiązań regulujących zasady wydobycia kopalin nowością jest m.in. zdjęcie opłaty eksploatacyjnej za korzystanie ze złóż wód termalnych i metanu z węgla kamiennego. Zmienią się też przepisy dotyczące własności kopalin. Będą one wprawdzie należeć do Skarbu Państwa, ale ten będzie wypłacał odszkodowania właścicielowi, na którego terenie planowana jest eksploatacja.
W założeniach miała być to nowelizacja obowiązującego od 1994 r. Prawa geologicznego i górniczego, ale różnice są tak duże, że można mówić o opracowaniu zupełnie nowego projektu legislacyjnego.
- Ta obszerna ustawa jest projektem rządowym. Dopiero wpłynęła do Sejmu i ma odbyć się pierwsze czytanie. Skądinąd nawet chcemy, by została ona skierowana także do sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Chodzi o to, żeby była ona rozpatrywana razem z sejmową Komisją Gospodarki - zaznacza poseł (PiS) Wojciech Jasiński, przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki.
Główną propozycją zmian jest odniesienie się do kwestii wprowadzenia do projektu ustawy wielu zapisów, które wcześniej były zawarte w aktach wykonawczych do Prawa geologicznego i górniczego, czyli były regulowane w rozporządzeniach. - Powiem szczerze, że taka konstrukcja jest lepsza, bo powoduje, że prawo jest przejrzyste, a większość zapisów znajdujemy w zapisach ustawowych - oznajmia poseł (PiS) Adam Gawęda, członek sejmowej Komisji Gospodarki.
Projekt rozszerza listę przypadków, w odniesieniu do których prawo geologiczne i górnicze nie znajduje zastosowania. - Do tej pory jeżeli właściciel działki przy robieniu wykopu na fundamenty do budynku chciał skorzystać z piasku lub żwiru w ilościach paru metrów sześciennych, musiał wystąpić o wydanie odpowiedniej zgody na coś takiego. Ten projekt wyklucza taką konieczność - twierdzi Gawęda.
W załączniku do ustawy znajdują się zapisy, że opłata eksploatacyjna nie obejmuje takich kopalin jak: metan z węgla kamiennego i wody termalne. Gawęda zwraca uwagę, że jest to korzystne rozwiązanie, chociaż dziwi się, iż taką opłatą są jednak obciążone wody lecznicze. - Jeśli ktoś prowadzi inwestycję polegającą na wprowadzeniu ciepła do obiegu przy użyciu wód geotermalnych, wówczas może mieć możliwość wykorzystania tych źródeł do celów zdrowotnych, a tu jest to objęte opłatą. Więc tutaj też należałoby pomyśleć o odstąpieniu od opłaty eksploatacyjnej - konkluduje poseł.
Jacek Dytkowski
"Nasz Dziennik" 2009-02-28
Autor: wa