Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza zmiany w waloryzacji emerytur
Treść
Szykują się poważne zmiany w ZUS-ie. Osoby, które przechodzą na emeryturę w czerwcu, nie będą miały zaniżanych świadczeń. Od 2022 roku emerytury i renty mają trafiać przede wszystkim na konta bankowe.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad uporządkowaniem systemu ubezpieczeń społecznych. Do konsultacji międzyresortowych trafiła nowelizacja ustawy o ZUS. Ma ona wyeliminować m.in. zaniżanie emerytur wyliczanych w czerwcu, kiedy to do świadczeń nie wlicza się waloryzacji kwartalnych.
– Proponuje się wprowadzić na stałe rozwiązanie zastosowane po raz pierwszy w 2020 roku, czyli w okresie epidemii, by emerytura przyznawana w czerwcu była obliczana tak samo jak majowa – mówiła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Tylko w 2019 roku na emeryturę w czerwcu przeszło prawie 10 tys. osób. Ich świadczenia mogą być niższe nawet o kilkaset złotych. ZUS nie zawsze informował przyszłych emerytów o konsekwencjach przejścia na emeryturę w czerwcu.
– Nic człowieka bardziej nie denerwuje niż sytuacja, w której będąc w takiej samej sytuacji jak sąsiad czy sąsiadka, otrzymuje się mniejsze świadczenie – zaznaczył dr Aleksander Rezmer, ekonomista.
Inną zmiana ma być wypłacanie od 2022 roku rent i emerytur na konto bankowe. To rozwiązanie, które jest już często stosowane – zauważył dr Mariusz Sokołek, ekonomista.
– Jest już praktykowana od jakiegoś czasu. Zasiłki są od jakiegoś czasu wypłacane w formie bezgotówkowej – powiedział dr Mariusz Sokołek.
Wypłata w gotówce możliwa będzie tylko w wyjątkowych okolicznościach.
– Jeżeli ktoś będzie niesamodzielny, nie będzie w stanie obsługiwać konta, nie ma opiekuna. To mogą być różne sytuacje, ale zakładamy, że wszyscy będą korzystać z systemu bankowego – oznajmił Stanisław Szwed, wiceszef resortu rodziny.
Argumentem do wprowadzania wypłat elektronicznych jest ich popularność.
– Nowi świadczeniobiorcy już w ponad 80 proc. wybierają rachunek płatniczy – mówiła prezes ZUS.
Osoby, którym świadczenia przyznano przed 1 stycznia 2022 roku, wypłaty otrzymają w dotychczasowej formie. Według pani Danuty, emerytki, narzucanie elektronicznej formy wypłat musi iść w parze z edukacją.
– Pomoc w postaci informacji, nawet pomocy w nauczeniu, jak obsługiwać konto – zaakcentowała pani Danuta.
ZUS zaoszczędzi na przekazach pieniężnych. Zmiana zwiększyć ma bezpieczeństwo w zakresie sanitarnym i kryminalnym.
– Powinno utrudnić przestępczy proceder wszelkiego rodzaju kryminalistom, którzy wyłudzają pieniądze „na wnuczka” czy „na policjanta” – podsumował dr Aleksander Rezmer, ekonomista.
Projekt ujednolici system przyznawania i wypłaty świadczeń, usprawni rozliczenia z płatnikami składek. Nowe zmiany mają wejść w życie 1 kwietnia 2021 roku.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj