Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zadbajmy o bezpieczeństwo

Treść

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. To czas radości, zakupowego szaleństwa, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. W tej wielkiej świątecznej gorączce zatrzymajmy się na chwilę i pomyślmy o bezpieczeństwie swoim, jak i swoich bliskich. Starajmy się zrobić wszystko, aby te szczególne dni przebiegły w spokojnej i szczęśliwej atmosferze.

Wszyscy wyczekujemy tego szczególnego okresu przez cały rok. To przecież święto narodzin Jezus Chrystusa. Tęsknimy za rodzinnymi spotkaniami, za radosną atmosferą i zapachem choinki. A kiedy już nadchodzą… wpadamy w świąteczną gorączkę. Jesteśmy zabiegani, roztargnieni, błądzimy myślami.

Podczas świąt często wyjeżdżamy do bliskich. Wiąże się to z godzinami za kierownicą, pośpiechem oraz wzmożonym ruchem na drogach całego kraju. Do tego szybciej zapada zmrok, a na drogach robi się naprawdę niebezpiecznie. Policja apeluje – musimy zrobić wszystko, aby bezpiecznie dojechać do celu i wrócić.

- Jeśli wybieramy się w daleką podróż – naprawdę dajmy sobie szansę, odpocznijmy, zwłaszcza kierowcy. Ważna jest także osoba, która towarzyszy w podróży. Powinna zwracać uwagę na to, czy kierowca przypadkiem nie zaczyna przysypiać. Należy z nim rozmawiać, włączyć radio, robić przerwy w trakcie podróży – powiedziała podinspektor Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu.

Okres gorączki świątecznych zakupów to również najlepszy czas do działania dla złodziei kieszonkowych. Wykorzystują oni tłok lub sami go umiejętnie tworzą. Sprzyja im również nasz pośpiesz oraz rozkojarzenie.

Ze statystyk wynika jednak, że Polacy coraz chętniej robią zakupy w internecie. To bardzo wygodne. Nie ruszając się sprzed monitora, zamawiamy dowolny produkt z dostawą do domu. W sieci nie ma kolejek, a więc oszczędzamy swój wolny czas. Niestety musimy pamiętać, że w wirtualnym świecie złodzieje również nie świętują. Policja radzi, co robić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne.

- Nie róbmy zakupów z kafejek internetowych. Wtedy bardzo łatwo można przechwycić nasze dane, róbmy to zawsze z komputera domowego. Starajmy się sprawdzać też opinie dotyczące konkretnych sprzedawców. Niestety zdarza się wiele oszustw – wyjaśniła  podinspektor Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu.

Jednak o bezpieczeństwo nasze, jak i innych możemy zadbać również w inny sposób. Co roku podczas okresu grzewczego wraca cichy zabójca – czad. Tlenek węgla rocznie zabija ponad 100 osób, a ponad 2000 ulega podtruciu. Tragedie ludzkie są często konsekwencją niewiedzy oraz licznych zaniedbań.

- Wszelkie nieszczelności przewodu kominowego powodują, że dym wydobywa się nam do naszej części mieszkalnej – może nam stworzyć zagrożenie zdrowia życia, zdrowia, bo składnikiem dymu jest tlenek węgla. Nawdychamy się, nie czując tlenku węgla, nie czując go – możemy zemdleć, a duże stężenia prowadzą nawet do śmierci- powiedział strażak bryg. mgr inż. Andrzej Seroczyński, naczelnik wydziału kontrolno-rozpoznawczego.

Najczęściej do pożarów w okresie przedświątecznym dochodzi z powodu nierozwagi. Przed wyjazdem poświęćmy chwilę czasu na zabezpieczenie mieszkania podczas naszej nieobecności.

- Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na wyłączenie tych mediów, które mogą stworzyć zagrożenie pożarowe, czyli prąd, woda (może nam zalać mieszkanie), ale przede wszystkim powinniśmy włączyć instalację energetyczną. Mamy możliwość zamknięcia zaworów gazowych – też powinniśmy to zrobić - powiedział strażak bryg. mgr inż. Andrzej Seroczyński, naczelnik wydziału kontrolno-rozpoznawczego.

W przedświątecznym czasie nie zapominajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, gdyż może nas to wiele kosztować. Trzymając się tych zasad zminimalizujemy ryzyko, że stanie się coś złego, a my będziemy mogli spokojnie przeżyć święta Bożego Narodzenia.

źródło: TV Trwam News, 24 grudnia 2014

Autor: mj