Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zaczęły obowiązywać cła na niektóre towary USA

Treść

Od dziś obowiązują unijne cła odwetowe wobec Stanów Zjednoczonych. Dotyczą one towarów, których wartość eksportowa wynosi 2,8 mld euro. Chodzi o wyroby m.in. stalowe i aluminiowe oraz produkty spożywcze.

Decyzję w tej sprawie Komisja Europejska podjęła 6 czerwca. Była to reakcja na obowiązujące od początku tego miesiąca dodatkowe taryfy celne na stal i aluminium z Unii Europejskiej. Prezydent USA Donald Trump tłumaczył swoją decyzję względami bezpieczeństwa narodowego.

Ekonomista dr Grzegorz Piątkowski wskazał, że na tego typu konfliktach zwykle cierpią obywatele. W tym przypadku mieszkańcy UE i Stanów Zjednoczonych będą płacili więcej za określone produkty.

– Stany Zjednoczone ponad te cła, które już dzisiaj wprowadziły, planują bardzo mocne uderzenie w Niemcy – niemiecki przemysł samochodowy. Niestety, możemy się spodziewać zaostrzenia tego ekonomicznego konfliktu. Polska siłą rzeczy jest w niego wciągnięta, jako że będąc w Unii Europejskiej musimy podporządkować się pewnym wymaganiom, szczególnie dotyczącym ceł. Niestety my, jako Polska, możemy na tym stracić, ponieważ zahamowanie wolnego handlu, które wydawałoby się, że nie będzie w nas uderzało – odbije się na naszym PKB. Gospodarka niemiecka jest największym partnerem ekonomicznym Polski. Jej uszczuplenie automatycznie będzie pociągało konsekwencje dla nas – mówił ekspert.

Lista produktów ze Stanów Zjednoczonych, na które Unia nakłada cła odwetowe o wysokości 10, 25, 35 i 50 proc., liczy kilkaset pozycji. Wśród produktów spożywczych znalazły się m.in. soki owocowe i wieprzowina. Na liście są też łańcuchy, śruby, sztućce, a także łodzie motorowe, jachty czy motocykle.

Docelowo cła nałożone na USA mają dotyczyć eksportu do Unii Europejskiej o wartości 6,4 mld euro. Wprowadzenie ceł odwetowych było poprzedzone postępowaniem wyjaśniającym przy bezskutecznych próbach negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 22 czerwca 2018

Autor: mj

Tagi: USA cła