[YLKO U NAS] A. Jaworski: Bon edukacyjny to propozycja dla studentów, którzy wybierają uczelnie prywatne, aby nie musieli zastanawiać się skąd wziąć pieniądze na studia
Treść
Bon edukacyjny to jedna z propozycji rozwiązań, co zrobić, żeby studenci, którzy wybierają te uczelnie, te kierunki, które dla nich są najbliższe, najważniejsze i w których chcą się rozwijać, nie musieli zastanawiać się skąd wziąć pieniądze na studia, jeżeli te studia muszą być na uczelniach niepublicznych – mówił we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Andrzej Jaworski, prezes Instytutu Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II.
8 grudnia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbędzie się konferencja, podczas której uczestnicy będą rozmawiać o bonach edukacyjnych. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II. W konferencji mogą wziąć udział przedstawiciele uczelni prywatnych oraz studenci [czytaj więcej].
– Bon edukacyjny to jedna z propozycji rozwiązań, co zrobić, żeby studenci, którzy wybierają te uczelnie, te kierunki, które dla nich są najbliższe, najważniejsze i w których chcą się rozwijać, nie musieli zastanawiać się skąd wziąć pieniądze na studia, jeżeli te studia muszą być na uczelniach niepublicznych. Wiemy doskonale, że studia publiczne nie zapewniają dokładnego wykształcenia jak niektóre inne uczelnie prywatne, uczelnie niepubliczne. W związku z powyższym, rodzi się nierówność w podejściu do młodych ludzi, którzy dzisiaj, kiedy chcą studiować to, w czym się najlepiej czują i chcą najlepiej służyć Polsce muszą prosić o pieniądze na utrzymanie, na czesne, na funkcjonowanie od swoich rodzin, rodziców. A dodatkowo bardzo często zamiast zajmować się nauką muszą myśleć o tym, żeby te pieniądze zarobić – powiedział Andrzej Jaworski.
Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, iż z rozmów ze studentami z różnych niepublicznych uczelni wynika, że zajęcie się tym tematem jest potrzebne.
– Dlatego powstał pomysł, aby właśnie w Toruniu – także w szkole wyższej niepublicznej – zorganizować konferencję, która ma odpowiedzieć na pytanie czy studenci dzisiaj w Polsce są równo traktowani. Czy rzeczywiście ci wszyscy młodzi ludzi, którzy z zapałem chcą się uczyć, żeby później służyć naszej Ojczyźnie swoją wiedzą, swoją pracą, mają równy start. Można by było powiedzieć, że w tym pytaniu jest od razu odpowiedź, ale zależy nam na tym także, aby wypracować taki wzór i wypracować takie rozwiązanie, które mogłyby spełnić te oczekiwania, które są dla tych młodych ludzi bardzo ważne – podkreślił.
Prezes Instytutu Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II zaznaczył, że „od kilku lat są różnego rodzaju pomysły, które mówią o tym, że pieniądze powinny iść za studentem”.
– Student decydując się na konkretne studia, wybiera ten kierunek i tę uczelnię, która jest dla jego dobra, według jego przekonania, przekonania jego rodziców najbardziej właściwa. Jest wielu młodych ludzi, którzy idą na studia publiczne, państwowe uczą się, ale zarazem mają ten dyskomfort, że muszą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez osoby, które nie tylko, że nie spełniają ich oczekiwań, jeżeli chodzi o dydaktykę, ale całkowicie nie spełniają tych oczekiwań, które mówią o wartości, o postawach danego wykładowcy. Mamy informację – dostajemy dość często – że wielu wykładowców i młodszych, i starszych, potrafi w czasie wykładu z dowolnych kierunków, na dowolnych przedmiotach drwić z wiary, drwić z Kościoła i przedstawiać swoje jakieś dziwne wizje świata – zauważył Andrzej Jaworski.
Gość audycji „Aktualności dnia” zaakcentował, że chodzi o to, żeby każdy mógł się rozwijać tak jak chce i decydować sam o swoim wykształceniu.
– Konferencja jest otwarta. Przede wszystkim zapraszamy założycieli, rektorów, wykładowców i studentów uczelni prywatnych, niepublicznych, ale zapraszamy tych wszystkich, którym ta sprawa jest bardzo bliska i bardzo ważna. Prosimy o zgłaszanie się telefoniczne czy mailowe do Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Zarówno adres jak i telefon jest na stronie wyższej szkoły. Jednocześnie, uprzedzając wszystkie ataki, to nie jest konferencja organizowana przez tę szkołę. Szkoła udziela nam sali i pomocy, bo gdzieś spotkać się musimy. Natomiast jest to konferencja, która dotyczy wszystkich szkół niepublicznych i wszystkich studentów uczących się w szkołach niepublicznych w Polsce – wskazał.
Zaproszenia na konferencję nt. bonu edukacyjnego dla studentów zostały wysłane m.in. do premiera RP Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Gowina oraz do minister finansów Teresy Czerwińskiej.
– Mamy nadzieję, że będą mogły te osoby osobiście wziąć udział w konferencji i odpowiedzieć na te problemy, na te wyzwania o których będziemy mówić. A w momencie, kiedy nie mogliby wziąć udziału, to przyślą swoich przedstawicieli, aby ta konferencja była dialogiem – podsumował prezes Instytutu Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II.
Całą rozmowę z Andrzejem Jaworskim z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 28 listopada 2018
Autor: mj