Wzrasta liczba ataków hakerskich
Treść
Cyberbezpieczeństwo staje się jednym z najpoważniejszych współczesnych wyzwań. Liczba ataków hakerskich rośnie w błyskawicznym tempie.
– Tych cyberprzestępców jest coraz więcej. Mamy coraz więcej ataków na różnorakie instytucje. Trzeba o tym mówić i nie traktować tego z przymrużeniem oka. Niestety, wiele firm czy instytucji traktuje to jeszcze jako zabawę. To nie jest zabawa. Można przez cyberbezpieczeństwo naprawdę sparaliżować nie tylko instytucje, ale też całe państwa – zwraca uwagę Marcin Lewicki, dyrektor marketingu w firmie Ecenter.
Ważne jest, żebyśmy wiedzieli, jak działają przestępcy internetowi i w jaki sposób możemy się przed nimi bronić.
– Po drugie, nie powinniśmy przechowywać naszych danych w niebezpiecznych miejscach, poświęcać naszych danych nieodpowiednim osobom, bo bardzo szybko możemy je stracić. A po trzecie hasła. Niestety to jest problem, można powiedzieć, wydaje się ludziom błahy, ale naprawdę wiele instytucji ustawia hasła, które są imieniem i nazwiskiem danej osoby. Te hasła banalnie łatwo można złamać. Musimy o tym pamiętać – podkreśla Marcin Lewicki.
Cyberbezpieczeństwo to także ważne wyzwanie dla samorządów.
– Dane, które były osiągnięte w wyniku badań, pokazują, że rocznie każda średnia i duża firma jest narażona co najmniej pięćdziesięciokrotnie na atak z cyberprzestrzeni. Na atak, który oczywiście zmierza do tego, żeby zawładnąć danymi tej firmy, aby posiąść czasami także majątek, dostęp do środków finansowych – wskazuje prezydent Torunia Michał Zaleski.
Na co należy zwracać szczególną uwagę podczas codziennego korzystania z sieci?
– Szczególnie konta bankowe są teraz mocnym celem ataków. Na pewno nie powinniśmy podpinać się do nieznanych sieci wifi, bo może to się dla nas skończyć źle. Nie powinniśmy w tych sieciach udostępniać naszych plików. Nie powinniśmy otwierać nieznanych maili, wcześniej być może przeskanować je odpowiednim antywirusem – tłumaczy Marcin Lewicki.
Rzeczywistość internetowa zmienia się na naszych oczach. Warto więc samemu zadbać o to, by sieć służyła naszemu dobru, a nie była przyczyną stresu czy strat finansowych.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 11 lutego 2018
Autor: mj