Wzięli konkurenta na przetrzymanie
Treść
W ocenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów czterej najwięksi operatorzy telefonii komórkowej w Polsce utworzyli kartel i uzgodnili sposób postępowania wobec hurtowego operatora telewizji mobilnej, który wygrał przetarg na rezerwację częstotliwości umożliwiającej m.in. odbiór telewizji w telefonach komórkowych. - Było to nielegalnym porozumieniem kartelowym, poważnie ograniczającym konkurencję, i opóźniło rozwój nowych usług na rynku - podkreśliła Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK.
Wczoraj Urząd postanowił nałożyć na operatorów karę w wysokości 113 mln zł: dla Polkomtela - 33,4 mln zł, dla Polskiej Telefonii Cyfrowej - 34 mln, dla Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel - 35 mln, a dla P4 - 10,7 mln. Decyzja nie jest prawomocna, a ukarani mogą się odwołać do sądu antymonopolowego. Równocześnie UOKiK wezwał operatorów do zaniechania dotychczasowej praktyki. To nie pierwsze kary dla operatorów związane z tą sprawą. Wiosną UOKiK ukarał PTC i Polkomtel za utrudnianie prowadzenia postępowania odpowiednio kwotami 123 i 131 mln złotych. Również wtedy operatorom przysługiwało odwołanie od tej decyzji.
Postępowanie UOKiK dotyczyło okoliczności rozwoju technologii telewizji w komórce, którą miała oferować spółka Info TV FM. Usługa nie została uruchomiona, bo operatorzy nie wyrazili zainteresowania ofertą spółki. Co istotne, wcześniej w przetargu bez powodzenia wystartowało Mobile TV, konsorcjum zawiązane właśnie przez czterech największych operatorów. Jak ustalił Urząd, operatorzy po przegranej nie tylko wymieniali między sobą poufne informacje, ale też uzgadniali sposób publicznego kwestionowania oferty wygranego. Spółka Info TV FM znalazła się w trudnej sytuacji, bo jako operator hurtowy nie mogła stworzyć oferty dla klienta indywidualnego. W efekcie częstotliwość, którą dysponowała spółka, została odsprzedana. Według ustaleń UOKiK, zmowa kartelowa operatorów trwała dwa i pół roku, a ustalenia co do zasad wspólnego postępowania wobec konkurencyjnej spółki zapadały na "wysokim szczeblu kierownictw operatorów".
W ocenie Urzędu, zachowania konkurentów "doprowadziły do zaburzenia mechanizmu skutecznej konkurencji, ograniczyły wzajemną niepewność operatorów co do oceny oferty Info TV FM przez każdego z nich i możliwości podjęcia indywidualnej współpracy". - Trwające ponad dwa i pół roku nielegalne porozumienie wstrzymało rozwój rynku hurtowego telewizji DVB-H, a konsumenci zostali pozbawieni możliwości korzystania z usług telewizji mobilnej przez telefon - zaznaczył UOKiK.
Marcin Austyn
Nasz Dziennik Czwartek, 24 listopada 2011, Nr 273 (4204)
Autor: au