Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wystawa "Pamiętamy 1939 - 45" w Ostrołęce

Treść

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce od dziś można zobaczyć unikatowe fotografie z czasów II wojny światowej. Tymczasowa wystawa nosi tytuł: „Pamiętamy 1939 – 45”. Zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów fotoreportera Powstania Warszawskiego Jerzego Tomaszewskiego, który był zaangażowany w przechwytywanie dowodów zbrodni niemieckich.

Elżbieta Bertus-Tomaszewska, historyk, ekspert w dziedzinie ikonografii II Wojny Światowej, podkreśla, że te fotografie możemy oglądać dzięki pracy polskiego podziemia. Zwraca uwagę, że zdjęcia wykonywali fotoreporterzy niemieccy, natomiast ich kopie robili  Polacy.

- To Polskie podziemie stworzyło komórkę, która zajmowała się przechwytywaniem właśnie tych zdjęć, mikrofilmowaniem. Konspiracyjni kurierzy wywozili te mikrofilmy do rządu polskiego i na tej podstawie rząd polski w Londynie, na terenie wszystkich państw sprzymierzonych, stworzył ogromną akcję informacyjną o tym, co się dzieje w okupowanej Polsce. Powstawały ulotki i ogromne książki liczące po 500, 600 stron, gdzie właśnie były publikowane zdjęcia zbrodni niemieckich. Na tej wystawie pokazujemy to, co robili Niemcy pod względem tej eksterminacji, ale również to, co robili ich fotoreporterzy – wskazuje Elżbieta Bertus-Tomaszewska.    

Oprócz wystawy zostanie także odsłonięty drugi mural poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

W piątek w Ostrołęce rozpocznie się także dwudniowa konferencja pod nazwą: „O wolność obywateli i niepodległość państwa” w 70. rocznicę powołania Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W programie znalazły się m.in. projekcje filmów „WiN – Ostatnia Nadzieja” oraz „Silniejszy od warunków”.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 15 września 2015

Autor: mj