Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wycofajcie ten pozew

Treść

Podpisy pod petycją w obronie pozwanego przez spółkę Agora SA Antoniego Klusika zbiera "Solidarność" Uniwersytetu Opolskiego, apelując o wycofanie oskarżenia. Swoje poparcie można wyrazić na stronie internetowej Solidarni2010.pl.
Termin ostatniej rozprawy w procesie o ochronę dóbr osobistych, który został wytoczony Antoniemu Klusikowi, działaczowi Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej, zostanie wyznaczony po przesłuchaniu Piotra Niemczyckiego, prezesa spółki Agora SA. Pierwotnie miało się ono odbyć w czerwcu, jednak zostało przesunięte na początek lipca.
- Czekamy, aż będzie gotowy do przesłuchania pan Piotr Niemczycki. Mamy bowiem sytuację, że sąd odrzucił wszystkie nasze wnioski dowodowe. Skoro postępowanie rozpoczęło się nietypowo, mianowicie od wysłuchania pana Antoniego Klusika, to my zawnioskowaliśmy, żeby również z Agory ktoś został przesłuchany - informuje mec. Alicja Nabzdyk, pełnomocnik Klusika.
Okazało się, że szef spółki nie może się stawić w terminie czerwcowym. - Zostanie przesłuchany 5 lipca w Warszawie. Na pewno ktoś od nas będzie tam obecny - twierdzi mec. Nabzdyk.
"Nasz Dziennik" ustalił, że przesłuchanie prezesa Agory odbędzie się w Sądzie Rejonowym Warszawa-Śródmieście w drodze umowy o pomocy prawnej.
Następnie zostanie wyznaczony ostatni termin rozprawy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że to posiedzenie w opolskim sądzie okręgowym ograniczy się do przemówienia obu stron.
24 maja w Sądzie Okręgowym w Opolu odbyło się przesłuchanie Leszka Frelicha, szefa opolskiej "Gazety Wyborczej". - Przekonywał, jak jest pokrzywdzony i jak odczuł niesprawiedliwe oceny dla tej legendarnej gazety, która razem z Lechem Wałęsą wprowadzała demokrację w kraju itd. - relacjonuje Antoni Klusik.
Działacz OSPN został pozwany za opinię, jaką wygłosił w październiku 2010 r. na temat "Gazety Wyborczej". Powiedział mianowicie, że jest ona "organizacją przestępczą i wrogą naszej cywilizacji". Była to jego emocjonalna reakcja na publikacje tego pisma oskarżające rodzinę Klusika o wykorzystywanie polityczne sprawy śmierci Jana Klusika. Ten ostatni został poturbowany w czasie modlitewnego czuwania pod krzyżem przed Pałacem Prezydenckim 15 sierpnia ubiegłego roku. Przyczyny jego zgonu, który nastąpił miesiąc później, bada Prokuratura Okręgowa w Opolu.
Antoni Klusik, brat zmarłego, przyznaje, że w związku z procesem otrzymuje liczne wyrazy poparcia od wielu ludzi oraz organizacji. - Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" Uniwersytetu Opolskiego zbiera podpisy w mojej obronie - zauważa.
Apel w tej sprawie został opublikowany m.in. na stronach internetowych Solidarni2010.pl. Każdy może złożyć tam podpis poparcia dla Klusika. "Apelujemy do zarządu spółki Agora i redakcji 'Gazety Wyborczej' o wycofanie pozwu przeciw p. Antoniemu Klusikowi w sprawie toczącej się w Opolskim Sądzie o naruszenie dóbr. Jego opinia, iż 'Gazeta Wyborcza' jest 'organizacją przestępczą, wrogą naszej cywilizacji', jako wyjaśnienie wyproszenia dziennikarki 'Gazety Wyborczej' z jego konferencji prasowej, była reakcją na medialny atak, przeprowadzony przez wyżej wymienioną gazetę na jego osobę z racji postępowania zmierzającego do wyjaśnienia przyczyn śmierci jego brata, Jana Klusika" - napisano w apelu.
"Solidarność" Uniwersytetu Opolskiego zwraca się do przedstawicieli i pełnomocników Agory, by doprowadzili "do rozstrzygnięcia powyższego sporu nie na drodze sądowej, ale w dialogu medialnym, gdyż jest to właściwa płaszczyzna do wyjaśnienia problemów społecznych i kulturowych".
W Kancelarii Radcowsko-Adwokackiej Cybińska, Dziadek i Partnerzy, która reprezentuje spółkę, odmówiono "Naszemu Dziennikowi" komentarza. Stanowiska w tej sprawie nie uzyskaliśmy również od Urszuli Szwed-Strych, dyrektora ds. PR, rzecznika prasowego Agory SA.
Jacek Dytkowski
Nasz Dziennik 2011-06-02

Autor: jc