Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wyborcze projekty do projektów

Treść

Chodzi o pozyskanie elektoratu kombatanckiego przed wyborami parlamentarnymi. Sami byli żołnierze niewiele wiedzą o zamierzeniach legislacyjnych rządu, wskazując, iż do tej pory wysuwane przez nich postulaty nie zostały zrealizowane.

Projekt zaÅ‚ożeÅ„ projektu ustawy zmieniajÄ…cej ustawÄ™ o kombatantach oraz niektórych osobach bÄ™dÄ…cych ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw - to jeden z gÅ‚ównych tematów, jaki podjęła wczoraj Rada Ministrów. W zamieszczonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej dokumencie przypomina siÄ™, iż w Polsce "żyje ok. 170 tys. kombatantów i ofiar represji obu totalitaryzmów - osób w podeszÅ‚ym wieku, z pogarszajÄ…cym siÄ™ stanem zdrowia, wymagajÄ…cych coraz wiÄ™kszej opieki zarówno ze strony najbliższych, ale również ze strony instytucji paÅ„stwowych". Postuluje siÄ™ tam zmiany m.in. w ustawach: o kombatantach oraz niektórych osobach bÄ™dÄ…cych ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, o Å›wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze Å›rodków publicznych i o systemie ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych, które miaÅ‚yby "uÅ‚atwić codziennÄ… egzystencjÄ™" Å›rodowisku kombatanckiemu. Zawarte w dokumencie propozycje dotyczÄ… m.in. umożliwienia transferu miesiÄ™cznych Å›wiadczeÅ„ pieniężnych wraz z rentÄ… i emeryturÄ… dla osób uprawnionych zamieszkaÅ‚ych za granicÄ…, utworzenia Korpusu Weteranów Walk o NiepodlegÅ‚ość Rzeczypospolitej Polskiej, którego czÅ‚onkowie bÄ™dÄ… mogli korzystać z 51-procentowej ulgi na przejazdy krajowÄ… komunikacjÄ… kolejowÄ… i autobusowÄ…, oraz rozszerzenie statusu kombatanta na osoby walczÄ…ce z oddziaÅ‚ami ukraiÅ„skich nacjonalistów w formacjach tzw. Istriebitielnych Batalionów oraz ofiary wystÄ…pieÅ„ wolnoÅ›ciowych na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku.
Niewiele o tej nagÅ‚ej mobilizacji wÅ‚adz paÅ„stwowych w celu ulżenia osobom, które walczyÅ‚y za OjczyznÄ™ lub ucierpiaÅ‚y ze wzglÄ™du na narodowość polskÄ…, mogli powiedzieć posÅ‚owie koalicji rzÄ…dzÄ…cej. SÅ‚awomir Piechota (PO), przewodniczÄ…cy Komisji Polityki SpoÅ‚ecznej i Rodziny (PSR), przypuszcza, że celem proponowanych zaÅ‚ożeÅ„ jest tworzenie podstaw prawnych do wydania jednolitej, wspólnej dla wszystkich legitymacji kombatanta i osoby represjonowanej. - A w Å›lad za tym powoÅ‚ania fundacji, która ma elastycznie reagować na potrzeby tego Å›rodowiska - dodaje Piechota.
Zażenowania podjÄ™ciem prac przez rzÄ…d na kilka dni przed wyborami nie ukrywa natomiast opozycja. - Jest to projekt zaÅ‚ożeÅ„ projektu, czyli po prostu "papier toaletowy do kieÅ‚basy wyborczej" - ironizuje Andrzej Duda, byÅ‚y minister Kancelarii Prezydenta Lecha KaczyÅ„skiego. PowÄ…tpiewa w możliwość realizacji podjÄ™tych przez rzÄ…d prac. - Z mojego doÅ›wiadczenia rzÄ…dowego wynika, że etap przejÅ›cia z projektu zaÅ‚ożeÅ„ do rzeczywistego projektu trwa póÅ‚ roku. Natomiast do czasu uchwalenia ustawy jest to już caÅ‚y rok, o ile nie wiÄ™cej. A biorÄ…c pod uwagÄ™, że Platforma Obywatelska przetrzymuje w szufladzie ustawy zÅ‚ożone jeszcze przez Å›p. prezydenta Lecha KaczyÅ„skiego, jak na przykÅ‚ad o korpusie weteranów walk o niepodlegÅ‚ość Rzeczypospolitej Polskiej, to o czym tu dyskutować? - pyta retorycznie Duda. Nie ma wÄ…tpliwoÅ›ci, iż rzÄ…d podejmujÄ…c przed wyborami parlamentarnymi kwestiÄ™ trudnego losu kombatantów, chce sobie zyskać elektorat. - W kontekÅ›cie tego, że przez trzy lata wstrzymywano prezydenckie ustawy skierowane do osób, które walczyÅ‚y o wolność albo cierpiaÅ‚y dla Polski, jest to po prostu cynizm - podkreÅ›la byÅ‚y prezydencki minister.
Podobnego zdania jest poseÅ‚ StanisÅ‚aw Szwed (PiS), wiceprzewodniczÄ…cy komisji PSR. - Być może jest to zagrywka przedwyborcza, by puÅ›cić w obieg publiczny sygnaÅ‚, iż poprawi siÄ™ byt kombatantów - zastanawia siÄ™ Szwed. Zwraca uwagÄ™, że inicjatywy legislacyjne prezydenta KaczyÅ„skiego utkwiÅ‚y w komisjach.
Sami kombatanci sÄ… zaskoczeni faktem, iż rzÄ…d zajÄ…Å‚ siÄ™ wczoraj problemami nÄ™kajÄ…cymi ich Å›rodowisko. - Niestety nie wiedziaÅ‚em, że Rada Ministrów odbyÅ‚a swoje posiedzenie na ten temat. Nie wiem, jakie zmiany ustawowe miaÅ‚y być dyskutowane. Nie miaÅ‚em zaproszenia na to posiedzenie - mówi Tadeusz Chwiedź, prezes ZwiÄ…zku Sybiraków (ZS). Ubolewa jednoczeÅ›nie nad faktem, że do tej pory nie podjÄ™to prac nad projektem ustawy autorstwa prezydenta KaczyÅ„skiego o Å›wiadczeniu substytucyjnym przysÅ‚ugujÄ…cym osobom represjonowanym w latach 1939-1956 przez ZwiÄ…zek Sowiecki.
Jacek Dytkowski

Nasz Dziennik Środa, 5 października 2011, Nr 232 (4163)

Autor: au