Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wnioski płynące z konferencji ,,Wizje przyszłości Unii Europejskiej"

Treść

Dzisiejsza Unia Europejska nie ma nic wspólnego z wartościami, które przyświecały jej stworzeniu – mówili uczestnicy konferencji „Wizje przyszłości Unii Europejskiej”.

Konferencja o nazwie „Wizje przyszłości Unii Europejskiej” została zorganizowana przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości i Centrum Badań Polityki Europejskiej. Wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta, zaznaczył w swoim wystąpieniu, że z Unii Europejskiej wypierana jest idea chrześcijańska, którą zastępuje neomarksizm.

– Wykorzenienie źródeł cywilizacji europejskiej i budowanie nowego człowieka uformowanego według ideologicznego schematu, który burzy tradycyjne struktury takie jak państwo, naród, Kościół, rodzina. Ten sposób myślenia jest ciągle żywy w europejskim establishmencie – powiedział Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

Wiceminister sprawiedliwości odniósł się też do zarzutów wysuwanych wobec polskiego wymiaru sądownictwa. Rozwiązania prawne w Polsce, które są kopiowane z innych unijnych krajów, Bruksela ocenia negatywnie.

– Państwo prawa jest takim młotem na czarownice, którymi dla establishmentu w Brukseli i Berlinie są ci, którzy nie chcą poddać się dyktatowi idei i ideologii. Spór o sądownictwie, całkowicie prowadzony poza kompetencjami UE, jest tego najlepszym przykładem – wskazał wiceszef resortu sprawiedliwości.

Instytucje unijne coraz częściej stawiają prawo unijne ponad konstytucje państw członkowskich. O tym problemie mówiła prof. Anne-Marie Le Pourhiet z uniwersytetu w Reenes. Jej zdaniem eurokraci zatracili idee demokracji, tym samym narzucając dyktat państwom Wspólnoty. Tymczasem konstytucja każdego państwa jest demokratyczna i nie może podlegać ocenie przez instytucje zewnętrzne – zauważyła prof. Anne-Marie Le Pourhiet.

– Konstytucja jest wynikiem działania nie mniejszości, tylko większości. Demokracja określa źródło władzy o pojęciu organicznym, które celuje w kolektywną suwerenność i zdolność każdego do samookreślenia w sposób większościowy, ale jednocześnie wolnościowy – wskazała prof. Anne-Marie Le Pourhiet.

Z kolei dr Jacek Saryusz-Wolski, europoseł, skupił się na relacjach na linii UE-państwa członkowskie. Jego zdaniem relacje te – w szczególności dotyczące Polski – będzie kształtowała siła, a nie dialog.

– Wynika to przede wszystkim z charakteru Unii, w której są bardzo zróżnicowane kraje – małe, duże oraz średnie – co automatycznie przekłada się na nierówne relacje sił. Dodatkowo owe nierówności są wzmacniane przez system głosowania tzw. podwójną większością – wyjaśnił dr Jacek Saryusz-Wolski.

Konferencja potrwa dwa dni. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. profesorowie prawa z uniwersytetów w Hiszpanii, Serbii, Litwy i Belgii.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 22

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj