Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wierni muszą przygotować się na ograniczenia w kościołach

Treść

Objęcie całej Polski czerwoną strefą będzie miało także wpływ na organizacje nabożeństw w kościołach. Wierni muszą przygotować się na ograniczenia.

Zgodnie z wytycznymi rządu w kościele może przebywać jedna osoba na siedem metrów kwadratowych. Każdy uczestniczący w modlitwie będzie musiał mieć zasłonięte usta i nos np. maseczką. Wierni muszą też zachowywać dystans – co najmniej półtora metra. Trudny czas wymaga wyjątkowego zaangażowania duszpasterzy – mówi Sławomir Jagodziński, redaktor „Naszego Dziennika”.

– Przede wszystkim księża powinni zobaczyć, czy w grafiku Mszy świętych niedzielnych, sobotnich nie da się dołożyć tych Mszy świętych. Im więcej tych Mszy, tym większa możliwość bycia na nich przy zachowaniu reżimu sanitarnego – podkreśla Sławomir Jagodziński.

Metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski w specjalnym liście do swoich diecezjan zachęca do cierpliwego zniszczenia niedogodności oraz przestrzegania zaleceń w imię miłości bliźniego.

– Z całego serca zachęcam Was, aby postać Zacheusza, pragnącego spotkać się z Jezusem, stała się wzorem dla tych wszystkich, którzy z powodu pandemii i związanych z nią ograniczeń nie będą mogli wziąć udziału w niedzielnej Mszy świętej. (…) Niech, przede wszystkim, nie zabraknie w Was pragnienia osobistego spotkania się z Panem Jezusem. Jeżeli niemożliwe będzie osobiste udanie się do kościoła, z wielką nabożnością bierzcie udział we Mszach świętych transmitowanych przez radio, telewizję lub internet, czytajcie Pismo Święte, odmawiajcie różaniec i inne modlitwy – zaznacza ks. abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski wezwał do modlitwy za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i świętego Andrzeja Boboli w intencji chorych i służby zdrowia.  Ks. kard. Gerhard Ludwig Müller podkreśla, że wierni powinni kierować się zdrowym rozsądkiem.

– Jednocześnie mamy też wiarę i zaufanie, że Pan Bóg wszystko doprowadzi do dobrego końca. Ci wszyscy, którzy kochają Pana Boga, otrzymują to, co najlepsze. Pandemia tak, ale nie panika – mówi ks. kard. Gerhard Ludwig Müller, b. prefekt kongregacji nauki wiary.

Ze specjalnym apelem przed uroczystością Wszystkich Świętych zwrócił się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.

„W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości. Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę” – podkreśla ks. abp Stanisław Gądecki.

Z podobnym apelem zwrócił się premier RP Mateusz Morawiecki.

– Jeśli można prosić, to zachęcam do odwiedzenia grobów bliskich parę dni wcześniej czy kilka dni później. Zostawić to na kilka tygodni później – zaznacza Mateusz Morawiecki.

O rozwagę apeluje także prezydent Polski Andrzej Duda.

– Mamy wyjątkową sytuację w tym roku. Mimo wszystko bardzo proszę, żeby w miarę możliwości ograniczyć wizyty na cmentarzach, a przede wszystkim spotkania rodzinne – zwłaszcza spotkania z seniorami – mówi Andrzej Duda.

Rząd ostateczne decyzję dotyczące wprowadzenia ewentualnych ograniczeń 1 listopada podejmie w przyszłym tygodniu.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 23

Autor: mj

Tagi: koronawirus w Polsce Msza św.