Wielki Piątek. Dzień Męki i Śmierci Chrystusa
Treść
Liturgia Wielkiego Piątku zaprasza nas do rozważania biblijnego opisu Męki Pańskiej, a następnie do adoracji i uczczenia Krzyża Świętego.
Wielki Piątek to dzień najgłębszej żałoby i jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się Eucharystii. Zamiast niej jest liturgia, której centrum stanowi adoracja Krzyża.
Ostatnią częścią uroczystości wielkopiątkowych jest procesja z Najświętszym Sakramentem do Grobu Pańskiego, gdzie rozpoczyna się adoracja.
Ks. prof. Jan Perszon, teolog i religiolog zwraca uwagę, że w centrum Wielkiego Piątku znajduje się Krzyż.
– Liturgia Światła, a więc rozpalenie ognia. Od tego ognia następuje zapalenie Świecy Paschalnej, która symbolizuje Zmartwychwstałego Chrystusa. Po liturgii Światła następuje Liturgia Słowa bardzo rozbudowana, gdzie Stary Testament rozświetla Nowy. Nowy rzuca światło na teksty, które w liturgii przepowiadają czas mesjański. Potem następuje Liturgia Chrzcielna i odnowienie przymierza chrztu świętego. Woda – symbol życia, symbol Chrystusa, symbol nowego życia Bożego, które przynosi nam Chrystus i wreszcie dopełnieniem tej przebogatej Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej jest Liturgia Eucharystyczna zakończona zwiastowaniem radości zmartwychwstania, które – przypomnijmy – dokonało się w nocy – mówi ks. prof. Jan Perszon.
Przypominamy, że dziś wszystkich obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 25 marca 2016
Autor: mj