Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wieczorem w Polsce ruszy Noc Muzeów

Treść

W całej Polsce rozpocznie się dziś kolejna edycja Nocy Muzeów. Wydarzenie od lat przyciąga tłumy zwiedzających. To jedyna noc w roku, gdy mieszkańcy polskich miast o nietypowej porze mogą odwiedzić muzea, galerie i instytucje kultury.

Dzisiejszej nocy każdy chętny będzie mógł wziąć udział w niecodziennych wystawach, zobaczyć rzadko prezentowane eksponaty oraz wziąć udział w specjalnych koncertach  i pokazach filmowych.

Na Pomorzu punkty na mapie kultury, które warto odwiedzić podczas Nocy Muzeów to:  Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo, Rumia, Tczew, Malbork, Kwidzyn, Hel, Trąbki Wielkie, Będomin, Waplewo Wielkie i Żukowo. Jednak największą tegoroczną atrakcją w tym regionie będzie bez wątpienia otwarte niedawno Muzeum II Wojny Światowej.

Oprócz możliwości zwiedzenia wystawy stałej, która pokazuje przyczyny, przebieg i konsekwencje światowego konfliktu w aspekcie politycznym i militarnym, mieszkańcy regiony oraz turyści będą mogli zobaczyć jak wyglądało życie codzienne ludności cywilnej w czasie II wojny światowej.

– Pokażemy zbiory, eksponaty i opowiemy ich historię. To zbiory poświęcone życiu codziennemu, radzeniu sobie z trudnościami, przezwyciężaniu różnego rodzaju niedoborów które w czasie II wojny światowej występowały nie tylko w Polsce, ale we wszystkich okupowanych krajach europejskich – tłumaczy dr Bartosz Odorowicz, pracownik Działu Edukacji  Muzeum II Wojny Światowej.

Zwiedzaniu wystawy oraz budynku muzeum towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana ścieżka komiksowa („Akcja Kopernik”, „Katyń”, „Jachna”).

– Bohaterami komiksów są eksponaty, pochodzące z naszej wystawy. Te publikacje mają przybliżyć naszym zwiedzającym bardzo unikatowe, wyjątkowe eksponaty, które znajdują się na naszej wystawie – wyjaśnia Elżbieta Olczak, pracownik Działu Edukacji Muzeum II Wojny Światowej.

Zwiedzający, będą mogli  także wjechać na najwyższe piętro Muzeum, skąd będzie można podziwiać panoramę Gdańska . Dla zwiedzających swoje podboje otwiera także Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

– To przede wszystkim okazja do zapoznania się z historią i z architekturą najstarszego i zarazem największego ocalałego budynku po wojskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte. Mowa o budynku elektrowni, która została zbudowana w 1926 roku. Jest to wyjątkowa okazja na zapoznanie się z tym obiektem z bliska, ponieważ jest to obiekt znajdujący się na terenie wojskowym, niedostępnym dla zwiedzających na co dzień – mówi Mariusz Wójtowicz-Podhorski, kierownik Oddziału Muzeum Westerplatte.

Tradycja świętowania Nocy Muzeów przyszła do Polski z Berlina. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 roku.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 20 maja 2017

Autor: mj

Tagi: Wieczorem w Polsce ruszy Noc Muzeów