We wrześniu darmowe leki dla seniorów?
Treść
Część leków dla osób po 75 roku życia będzie darmowa. Program ruszy najprawdopodobniej we wrześniu. Bezpłatne mają być niektóre specyfiki: leki kardiologiczne, leki związane z chorobami reumatycznymi czy opatrunki. Pełna lista nie jest jeszcze znana. Na pierwszy rok programu w budżecie przewidziano 125 milionów złotych.
Każdego dnia emeryci, chorujący na różnego rodzaju dolegliwości, wydają sporo pieniędzy na leki. Część z nich przeznacza na lekarstwa 25 procent swoich dochodów, inni wydają jeszcze więcej – czasem nawet połowę emerytury.
– Ja zawsze mówię pacjentowi, zapisując mu nowy lek, ile to będzie kosztowało i pytam, czy pacjenta będzie na ten lek stać – mówi Dariusz Igliński, lekarz rodzinny z Gniezna.
Według niego darmowe leki dla osób po 75 roku życia to krok w dobrą stronę.
– Może się okazać, że te pieniądze, które będą wydane na program 75+, będą trafione, dobrze wykorzystane, ponieważ może się przez to zmniejszyć liczba hospitalizacji na oddziałach z powodu zaostrzenia chorób przewlekłych – zauważył Dariusz Igliński.
Na razie lista darmowych leków nie jest znana. Nieoficjalnie mówi się, że bezpłatne będą leki kardiologiczne, opatrunki, specyfiki na choroby reumatyczne. Na pierwszy rok programu w budżecie przewidziano 125 milionów złotych. W kolejnym roku kwota ma wzrosnąć do ponad pół miliarda złotych.
Stawiane są jednak pytania czy pacjenci będą szanować darmowe leki, czy po zaopatrzeniu się w bezpłatne specyfiki nie będą wyrzucać ich do kosza i chodzić po kolejne? Jak zabezpieczyć się przed nadużyciami?
– Do końca w 100 procentach nigdy nie można się zabezpieczyć. Staramy się ten system uszczelnić – choćby przez ten zapis, że recepty wypisywać ma lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Jest to lekarz, który ze swej natury zna pacjentów – podkreślił poseł Ostrowski.
Firma monitorująca rynek farmaceutyczny IMS Health wyliczyła, że w ubiegłym roku osoby powyżej 75 roku życia wykupiły 189 milionów opakowań leków na receptę. Średnio na jednego pacjenta w miesiącu przypadało pięć opakowań leków. Najwięcej kosztowały leki stosowane w chorobach przewlekłych.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 13 marca 2016
Autor: mj