W Warszawie trwa trzeci dzień Narodowego Kongresu Trzeźwości
Treść
Rola rodziny i Kościoła w służbie trzeźwości Narodu – taką refleksję podejmują dziś uczestnicy Narodowego Kongresu Trzeźwości odbywającego się w auli UKSW w Warszawie. Na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się także specjalny piknik edukacyjny.
„Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu” – pod takim hasłem od czwartku w Warszawie trwa Narodowy Kongres Trzeźwości.
– Celem kongresu jest troska o trzeźwość narodu, jest promocja trzeźwości i promocja abstynencji, ale także opracowanie Narodowego Programu Trzeźwości i ograniczenie spożycia alkoholu, bo o to głównie chodzi – zaznacza ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący zespołu KEP ds. apostolstwa trzeźwości.
„Profilaktyka wobec rodziców”, „Jaka rodzina szkołą trzeźwości?” i „Jakie relacje w rodzinie umacniają trzeźwość?” – to tylko niektóre z tematów, które dziś przedstawią prelegenci.
– Z wszystkich badań psychologicznych i nie tylko wynika, że rodzina jest najsilniejszym czynnikiem chroniącym przed uzależnieniami. Do takich czynników chroniących oprócz rodziny należy wiara, należą pozytywne grupy rówieśnicze, należy zainteresowanie nauką szkolną, ale wszystkie badania wskazują na to, że rodzina w tych wszystkich czynnikach chroniących jest najważniejsza – podkreśla prof. Maria Ryś, psycholog, UKSW w Warszawie
Odpowiedzialność za trzeźwość spoczywa także na samorządach.
– Udało nam się w tym roku wprowadzić to, że dni miasta i w ogóle wszystkie imprezy są organizowane przez miasto Łomża bez udziału firm, które dają środki finansowe na tzw. sponsorowanie imprez miejskich. Czyli dni miasta i wszelkie imprezy, które są organizowanie przez miasto Łomża odbywają się bez udziału firm, które produkują lub handlują napojami alkoholowymi – informuje Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta miasta Łomża.
Niestety wiele zła wyrządza wszechobecna reklama produktów alkoholowych.
– Tutaj naprzeciw tym trzeźwościowym tendencjom stoi ogromny przemysł alkoholowy, który spodziewa się zysków i który bardzo dużo inwestuje też w propagandę, w reklamę swoich produktów. Ta reklama medialna pośrednio ponosi odpowiedzialność za śmierć tych ludzi – mówi ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.
Postanowienia kongresowe zostaną złożone jutro jako wotum na ołtarzu przy grobie Sługi Bożego ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Jutro też w Kościołach w całej Polsce sprawowane będą Msze święte w intencji trzeźwości. Dziś z kolei na Placu Piłsudskiego odbędzie się piknik edukacyjny.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 23 września 2017
Autor: mj
Tagi: W Warszawie trwa trzeci dzień Narodowego Kongresu Trzeźwości