W Sejmie odbyła się konferencja "Udział polskiej wsi w walce o niepodległość Polski"
Treść
„Udział polskiej wsi w walce o niepodległość Polski” był ogromny – na co wskazywali podczas dzisiejszej konferencji w Sejmie wybitni prelegenci. Spotkanie miało także związek z 20. rocznicą śmierci Henryka Bąka – działacza ruchu ludowego, opozycjonisty w czasie PRL-u oraz wicemarszałka Sejmu.
Podczas spotkania chciano przypomnieć, jak wielki był udział chłopów z polskich wsi w walce o naszą niepodległość.
Był to udział ogromny – podkreślał poseł Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Bąk.
– Wieś Polska zawsze uczestniczyła od początku do końca w walce o niepodległość Polski – mówił.
Ideą spotkania była również rocznica wydania wyroku śmierci na organizatorów Polskiej Szturmówki Chłopskiej. Należał do niej m.in Stefan Pietrusiński, który został zamordowany w więzieniu mokotowskim w Warszawie, a także Henryk Bąk. Na niego również wydano wyrok śmierci. Nie został on wykonany.
Henryk Bąk to wielki człowiek, który się nigdy nie poddawał i cały czas walczył o polską wieś – podkreślał były minister środowiska prof. Jan Szyszko.
– Widział w polskiej wsi wielką szansę i ostroję polskości. Za to został internowany w roku 1981. Później znowu powrócił do działalności. Był twórcą „Solidarności” Niezależnego Związku Zawodowego Rolników, jak również działaczem społeczno-politycznym. Został wicemarszałkiem Sejmu w pierwszym niezawisłym Sejmie – wskazał prof. Jan Szyszko.
Podczas spotkanie otwarto także wystawę zatytułowaną „Henryk Bąk w historii Polski, Chłopi ‘78”.
Wiceprezes IPN-u dr Mateusz Szpytma zwraca uwagę, że dzięki temu, że w Polsce po 1945 została utrzymana niezależna własność rolna oraz dzięki działalności Kościoła ocaliliśmy w pełni naszą świadomość narodową i mogliśmy wyzwolić się spod komunizmu.
– Byliśmy tym liderem w tym bloku, który dążył do wydzielenia się z Układu Warszawskiego, z tej całej sowieckiej strefy wpływów. Gdyby całe lata 80. poprzestały tylko na zrzeszeniu się robotników, naprawdę byłoby dużo trudniej walczyć z władzą – wskazał.
Podczas spotkania uhonorowano pośmiertnymi odznaczeniami państwowymi bohaterów polskiej wsi, którzy przyczynili się do walki o niepodległość Polski. W Komitecie honorowym konferencji zasiadał m.in. dyrektor i założyciel Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 12 września 2018
Autor: mj