Przejdź do treści
Przejdź do stopki

VI Wiosna Baletowa

Treść

Od jutra do końca maja trwać będzie w Teatrze Wielkim kolejna Poznańska Wiosna Baletowa. Tegoroczny program festiwalu zapowiada trzy premiery i występy kilku znanych zespołów zagranicznych. Inauguracji dokona hiszpański zespół Compa ia Antonio Gades, prezentując swoje głośne spektakle: kultową "Carmen" (5 maja) oraz "Krwawe gody" i "Suitę flamenco" w choreografii Antonia Gadesa (6 maja).
Premiery
Pierwszą przygotuje na 17 maja Polski Teatr Tańca - Balet Poznański. Będzie to wieczór złożony z dwóch baletów: "Jesień - Nuembir" w choreografii Jacka Przybyłowicza i "Chopin" w układzie Andrzeja Adamczyka do muzyki Fryderyka Chopina. Zespół baletowy poznańskiego Teatru Wielkiego na 22 maja przygotowuje nową wersję baletu "Stanisław i Anna Oświecimowie" do muzyki skomponowanego w 1907 roku poematu symfonicznego Mieczysława Karłowicza. Autorem choreografii będzie Beata Wrzosek. Treścią baletu są dzieje nieszczęśliwej miłości przyrodniego rodzeństwa, które pokochało się, nie wiedząc o swoim pokrewieństwie. Mimo papieskiej dyspensy zezwalającej na ślub Anna - potępiona przez otoczenie - umiera. Balet miał swoją prapremierę 4 czerwca 1976 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie, twórcą choreografii był Witold Gruca. Pierwszymi wykonawcami tytułowych ról byli: Waldemar Wołk-Karaczewski i Ewa Głowacka. Impulsem do skomponowania tego poematu było obejrzenie przez kompozytora obrazu "Stanisław i Anna Oświecimowie" pędzla Stanisława Bergmanna. Wieczór uzupełnią choreograficzne wersje kolejnych dzieł Mieczysława Karłowicza: koncertu A-dur w choreografii Beaty Wrzosek, poematu symfonicznego "Powracające fale" w choreografii Emila Wesołowskiego oraz "Pieśni" w układzie Henryka Konwińskiego.
Spektakle
Ponadto w programie są przedstawienia: "Jeziora łabędziego" (7 i 30 maja), "Greka Zorby" (8 maja) i "Coppelii" (10 maja). Zaprezentuje je zespół gospodarzy. Na 14 maja zapowiedziano wieczór "Complexions Suite" w wykonaniu Complexions Contemporary Ballet z USA, a 24 maja wystąpi Zespół Tańca Junist ze Lwowa. Tegoroczne wiosenne spotkania ze sztuką tańca zakończą Poznańskie Warsztaty Operowe, których tematem będą wielkie kreacje baletowe primabaleriny Olgi Sawickiej, w latach 1947-1949 czołowej solistki baletu Opery Poznańskiej. Od września 1949 r. do stycznia roku 1953 związana była z Operą Śląską w Bytomiu. Od lutego 1953 r. do końca roku 1961 była jedną z czołowych solistek Opery Warszawskiej, uznawaną powszechnie za zjawiskowy talent baletowy. Tańczyła wszystkie główne role ówczesnego repertuaru. Podziwiano ją również na wielu europejskich scenach: Paryża, Londynu, Helsinek, Oslo, Moskwy i Monte Carlo. W 1963 r. została ponownie primabaleriną Opery Poznańskiej i występowała na jej scenie nieprzerwanie do 1974 roku. Popisowe role Olgi Sawickiej to przede wszystkim: Odetta - Odylia w "Jeziorze łabędzim" Piotra Czajkowskiego, Julia w "Romeo i Julii" Sergiusza Prokofiewa oraz tytułowa Giselle w balecie Adolphe'a Adama. Zawsze uchodziła za wzorzec tanecznej doskonałości i elegancji, przez co nadano jej tytuł Wielkiej Damy Polskiego Baletu. Przedstawienia z jej udziałem cieszyły się ogromną popularnością. Po zakończeniu kariery tancerki przez rok była kierownikiem baletu w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.
Adam Czopek
"Nasz Dziennik" 2009-05-04

Autor: wa