V Ogólnopolski Zlot Asystentów Rodziny
Treść
Rolą pracującego w gminie asystenta rodziny nie jest jej kontrola, ale pomoc – podkreśliła minister Elżbieta Rafalska. W Gdyni odbył się dziś V Ogólnopolski Zlot Asystentów Rodziny. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała dziś także, że ramach programu Rodzina 500 plus wypłacono już 9 mld 800 mln zł.
Głównym zadaniem asystenta rodziny jest pomoc rodzinie, która ma problemy opiekuńczo-wychowawcze. Chodzi o doprowadzenie do osiągnięcia przez rodzinę podstawowej stabilności życiowej, która daje szansę na wychowywanie dzieci. Jak podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej, najważniejsze jest, aby nie dopuścić do oddzielenia dziecka od rodziny lub umożliwić jak najszybszy jego powrót do domu.
– Rolą asystentów rodziny, podkreślam to wyraźnie jest wspieranie rodziny, jest działanie profilaktyczne, na pewno nie działanie kontrolne, działanie ingerujące w samodzielność rodziny. Chciałabym, żeby samorządy doceniały rolę asystentów rodziny, ale też dobrze rozumiały ich zadania – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.
W tej chwili w całym kraju pracuje ponad 3800 asystentów rodziny. Oznacza to, że w 178 gminach nie ma ani jednej osoby wykonującej ten zawód. W województwie pomorskim, gdzie gościła minister Elżbieta Rafalska, zatrudnionych jest ponad 240 asystentów. Jak powiedziała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, w tym roku na działalność asystentów przeznaczono 60 mln zł, sugerując jednocześnie gminom, aby zatrudniały ich na stałe umowy o pracę. Minister Rafalska podała najnowsze szacunki dotyczące realizacji programu Rodzina 500+ Plus.
– W skali Polski na koniec sierpnia (to są najnowsze dane) wypłacono ponad 9 mld 200 mln złotych na świadczenie Rodzina 500 Plus. Z naszych szacunków wynika, że tych świadczeń będzie ponad 3 mln 860 tys., a więc (tak, jak to podkreślam w kolejnym wystąpieniu) więcej, niż szacowaliśmy – zaznaczyła Elżbieta Rafalska.
Każde województwo na bieżąco prowadzi statystyki przekazanych samorządom z budżetu funduszy na wypłaty świadczeń dla rodzin. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich powiedział dziś, że na jego terenie program realizowany jest bez zakłóceń.
– Dzieci objętych zasiłkiem jest dokładnie 245 278 – wskazał Dariusz Drelich.
Z programu 500 Plus korzystają przede wszystkim rodziny wielodzietne. Świadczenie wypłacane jest na drugie i kolejne dziecko, na pierwsze tylko wówczas gdy dochody są bardzo niskie. I tu, jak wynika z szacunków resortu, na pierwsze dzieci wypłacanych jest już ponad półtora miliona świadczeń, z kolei na dzieci z niepełnosprawnością – 220 tys.
Tv Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 13 września 2016
Autor: mj