Uzupełnienie w terminie
Treść
Do prokuratury wojskowej wpłynęło uzupełnienie opinii fizykochemicznej próbek pobranych z wraku Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem.
Według ustaleń Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji zawartych w opinii fizykochemicznej z 23 grudnia 2013 r. i opinii uzupełniającej z 28 marca br., badania próbek pobranych z wraku samolotu Tu-154M nie ujawniły śladów materiałów wybuchowych ani substancji powstałych w wyniku degradacji tych materiałów. Jednak już w czerwcu do prokuratury wpłynął wniosek dowodowy jednego z pełnomocników rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej dotyczący tejże opinii. Mecenas Piotr Pszczółkowski wnioskował o wywołanie nowej opinii dotyczącej ewentualnej obecności materiałów wybuchowych na szczątkach wraku samolotu. Do wniosku dołączona została prywatna opinia podważająca poprawność metodologiczną zarówno wykonanych analiz chromatograficznych, jak i ich interpretacji.
Jak podkreślał pełnomocnik, wnioski autorów opracowania – prof. Krystyny Kamieńskiej-Treli i prof. Sławomira Szymańskiego, będące wynikiem dwumiesięcznych analiz, były dla opinii CLKP druzgocące. Chodziło m.in. o przyjętą błędną metodologię. Jak wskazywano, jedno z prowadzonych badań dających dokładniejsze wyniki zostało przeprowadzone tylko w kierunku wykrycia trotylu. Ponadto nie określono, jakiego wzorca użyto w badaniach chromatograficznych, a do tego wzorzec ten w czasie badań znacznie się zmieniał. Recenzenci zwrócili też uwagę na obcięte wykresy dołączone do opinii, świadczące o tzw. przeładowaniu kolumny. Tego typu uchybienie dotyczyło ok. 20 proc. wyników. Po zapoznaniu się z wnioskiem, pod koniec lipca br., śledczy zdecydowali o wystąpieniu do CLKP o uzupełnienie opinii, wyznaczając biegłym termin do 30 września.
MA
Nasz Dziennik, 1 października 2014
Autor: mj