Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Uwaga na cyberprzestępców

Treść

Hasło do poczty, telefonu, komputera czy bankowości elektronicznej powinno być bezpieczne, silne i do każdego konta inne. Cyberprzestępcy biorą bowiem za cel nie tylko duże firmy, ale także konta zwykłych ludzi.

Hasła są jak klucze do sejfu czy do domu. Należy je chronić, by nie dostały się w niepowołane ręce.

„Istnieje wiele sposobów, w jaki cyberprzestępcy mogą próbować zaatakować konta użytkowników. Część z nich opiera się właśnie na atakach celowanych w hasła” – przestrzega Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Sposobów choć wiele, cel zazwyczaj jeden – zdobyć nasze pieniądze. Jedną z najczęściej stosowanych metod przez oszustów jest Vishing.

– Vishing to taka metoda na wnuczka. Metoda podszywania się albo pod osobę, instytucję lub stronę internetową – tłumaczy Mariusz Madejczyk, dyrektor Oddziału NASK w Białymstoku.

Wszystko po to, by w trakcie rozmowy telefonicznej pozyskać nasze dane i mając je wyczyścić konto bankowe. Druga popularna wśród cyberprzestępców metoda to Malware.

– Wysyłane są do nas różnego rodzaju e-maile, SMS-y z linkami. Klikamy na te linki i w ten sposób przestępcy wstrzykują do naszych telefonów, smartfonów złośliwe oprogramowanie lub wyłudzają pieniądze czy też nasze dane – mówi dyrektor Oddziału NASK w Białymstoku.

Właśnie dlatego tak ważna jest dobra ochrona naszych komputerów i smartfonów.

– Przede wszystkim aktualizacje samego systemu operacyjnego, jak i przeglądarek internetowych, ale także kopie bezpieczeństwa naszych danych oraz programy antywirusowe – wylicza Mariusz Madejczyk.

Te w postaci darmowej można znaleźć na stronach internetowych. Nieocenioną rolę odgrywa także mocne hasło. To podstawa naszego bezpieczeństwa w internecie. Im trudniejsze hasło – tym lepiej. Swoje wskazówki w tym zakresie przekazuje Kancelaria Premiera.

„Nie używaj więcej niż trzech kolejnych znaków na klawiaturze, takich jak +abc+ lub +123+. Nie używaj więcej niż dwóch kolejno powtarzających się ciągów znaków np. +bbbb2bbb+. Nie używaj oczywistych wyrażeń, takich jak np. +wpuśćmnie+. Gdy zmieniasz hasło do istniejącego konta, nie powinno ono być takie samo, jak poprzednie hasło. Nie zmieniaj też go nieznacznie, na przykład: z hasło1 na hasło2” – informuje Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.

Tworząc hasło, warto użyć nie wyrazu, a dłuższej frazy. Litery lub całe słowa dobrze jest zastąpić liczbami i symbolami. Konkretne przykłady ze wskazówkami jak to zrobić, można znaleźć w poradniku znajdującym się na rządowej stronie  Wydziału Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. Różnego rodzaju treści i materiały edukacyjne na ten temat znajdziemy również na stronie www.dbi.pl.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj