Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ustawa o Dniu Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej podpisana

Treść

Ustępujący prezydent podpisał ustawę, która ustanawia 12. lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Mord dokonany na ludności zwany „Małym Katyniem” rozpoczął się 12 lipca 1945 r. i wymierzony była w polskie podziemie niepodległościowe, które walczyło z sowieckim okupantem.

Ustawa została uchwalona przez Sejm zdecydowaną większością głosów, a Bronisław Komorowski podpisał ustawę, bo w zasadzie nie mógł zrobić niczego innego – powiedział poseł Jarosław Zieliński były wiceszef MSWiA.

- Ta zbrodnia została dokonana ponad dwa miesiące po zakończeniu działań wojennych w Europie, po podpisaniu kapitulacji Niemiec. Dokonana została przez sowieckie siły policyjne i wojskowe, NKWD i Armię Czerwoną, ale niestety z udziałem Milicji Obywatelskiej, UB oraz działaczy politycznych PPR-u. Myślę, że najprostszym wyjaśnieniem tej sprawy jest to, że w Polsce od 25 lat – w III Rzeczpospolitej – dominującą pozycję wciąż mają ludzie, którzy nie chcą tego wyjaśnić ze względu na to, że zarówno politycznie, jak i biograficznie, jest to dla nich niewygodne – zwrócił uwagę poseł Jarosław Zieliński.

Obława augustowska jest największą, niewyjaśnioną dotąd, zbrodnią na Polakach po II wojnie światowej. Pacyfikacja Suwalszczyzny przeprowadzona z rozkazu Józefa Stalina – według szacunków – pochłonęła ponad 2 tys. ofiar.

Miejsce pochówku wielu ofiar do dziś nie jest znane.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 05 sierpnia 2015

Autor: mj