Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
Treść
Dziś obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. To jedno z najstarszych świąt Kościoła, obchodzone już w czasach apostolskich. Tego dnia wspominamy zstąpienie Ducha Świętego na apostołów 50 dni po Zmartwychwstaniu Pana Jezusa.
Uczniowie Zebrani w wieczerniku w Jerozolimie zaczęli mówić różnymi językami, natomiast św. Piotr wygłosił mowę o Jezusie, po której wielu słuchaczy przyjęło chrzest.
Zesłanie Ducha Świętego to dzień, w którym Kościół został napełniony życiem powiedział ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.
– Apostołowie długi czas żyli w lęku. Zamykali się z obawy przed ludźmi. Duch Święty jednak sprawił, że wyzbyli się strachu, poczucia zagrożenia i pragnienia odizolowania się od świata. Pełni entuzjazmu i odwagi poszli głosić, że Jezus daje nowe życie. Z tym większą radością przyjmujemy informację, że zniesione zostały limity wiernych, którzy mogą uczestniczyć w Eucharystii. Odczytuję to jako znak od Boga, że możemy rozpocząć na nowo budowanie naszych wspólnot, głoszenie i słuchanie Słowa Bożego i karmienie się Ciałem Jezusa – wskazał ks. abp Józef Kupny.
Z kolei ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP, zwrócił uwagę, że wieczernik jest przeciwieństwem wieży Babel, gdzie Bóg pomieszał języki.
– Przy budowie wieży Babel Pan Bóg pomieszał języki, dlatego, że ludzie chcieli wybudować sobie wieżę sięgającą do nieba, jako wyraz ich pychy. Natomiast w Wieczerniku Pan Bóg pokornym uczniom daje możliwość mówienia obcymi językami, tak, że wszyscy rozumieją. Jest takie przysłowie: „Pycha z nieba spycha”. Pycha przy wieży Babel rujnuje, a pokora w Wieczerniku buduje wspólnotę wierzących. Sam ogień jest symbolem objawienia Pana Boga, który właśnie z płonącego krzewu mówił do Mojżesza. Scena Zesłania Ducha Świętego pokazuje, że Bóg przemawia do człowieka w jego ojczystym języku przez pokornych i odważnych apostołów – mówił ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy okres wielkanocny.
RIRM
Żródło: radiomaryja.pl, 31
Autor: mj