Uroczystość Objawienia Pańskiego
Treść
Dziś obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Święto Trzech Króli. Królowie – Kacper, Melchior i Baltazar udali się do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi. Złożyli Mu w darze złoto, kadzidło i mirrę. Z tym wydarzeniem wiąże się zwyczaj święcenia: kredy, kadzidła i wody.
Uroczystość Objawienia Pańskiego w liturgii wiąże się nierozerwalnie z Bożym Narodzeniem. W Ewangelii św. Mateusza czytamy o Mędrcach ze Wschodu, którzy idą za gwiazdą, aż do Jerozolimy i Betlejem, gdzie szukają nowo narodzonego króla żydowskiego. „Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon.” (Mt 2,11).
W tradycji wschodniej uroczystość ta nazywana jest Epifanią, czyli objawieniem się Boga człowiekowi w Jezusie Chrystusie. Obok Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego jest to najstarsze i najbardziej uroczyste święto obchodzone w Kościele powszechnym.
Tego dnia w wielu miastach na pamiątkę tamtych wydarzeń wyruszą Orszaki Trzech Króli. Jest to oddolna inicjatywa, która przerodziła się w jedno z największych wydarzeń kulturalno-społecznych w kraju z tak wyraźnym przesłaniem chrześcijańskim.
W tym roku orszaki przejdą w ponad 330 miejscowościach w Polsce i kilkudziesięciu miastach na całym świecie. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie osób, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w barwne stroje.
W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku. W Krakowie Trzej Królowie jechać będą z Wawelu dorożkami.
W stolicy Orszak tradycyjnie wyruszy w południe z Placu Zamkowego w kierunku Placu Piłsudskiego.
- Orszak w Warszawie będzie przebiegał bardzo podobną trasą do lat ubiegłych. Spotykamy się na Placu Zamkowym i kończymy na Placu Piłsudskiego. Rozpoczynamy przed godziną 12.00, bowiem przed zasadniczymi Orszakami Trzech Króli powędruje Orszak Świętej Rodziny. Zaraz po scenie zwiastowania, brzemienna Maryja na osiołku powędruje razem z Józefem do stajenki. (…) Zapraszamy na orszak wszystkich wierzących i niewierzących. Tych, którzy są pokaleczeni i tych, którzy pokaleczyli. Jest to propozycja dla wszystkich, odciągnięcia ich od krawędzi, która prowadzi do czeluści – zaznacza Maciej Marchewicz z Fundacji Orszak Trzech Króli.
W Rzeszowie z kolei organizatorzy wydłużyli tegoroczną trasę Orszaku ponieważ w ubiegłym roku przybyło ponad kilkadziesiąt tysięcy osób – mówi Krystyna Łobos, rzecznik Orszaku Trzech Króli w tym mieście.
- Tegoroczny orszak będzie dłuższy. Chcemy dać szansę ludziom, żeby mogli spokojnie nasycić się widokiem orszaku, być z nami. (…) Zaczynamy na parkingu przy Hali Podpromie i tam o godzinie 11.30 zaczyna się scena „zerowa”, która jest jakby tęsknotą ludzi współczesnych do Chrystusa, do pokoju, do radości i tego ludzie szukają, tego chcą znaleźć idąc tym orszakiem – mówi Krystyna Łobos.
Według organizatorów w tegorocznych marszach w kraju i za granicą uczestniczyć może łącznie ok. miliona osób. W 2014 roku – jak szacują – w orszakach w 190 miastach udział wzięło ok. 700 tys. osób.
Uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywana w Polsce świętem Trzech Króli zamyka okres Bożego Narodzenia.
Wspominane jest wówczas ewangeliczne wydarzenie, w którym Mędrcy ze Wschodu, nazywani również Królami lub Magami wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi.
źródło: RIRM, 06 stycznia 2015
Autor: mj