Uroczyste otwarcie Parku Pamięci Narodowej
Treść
W Toruniu zostanie otwarty Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów, narażając własne życie. Uroczystości rozpoczną się od Mszy św., której przewodniczył będzie metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Transmisja w Telewizji Trwam od godz. 18.50.
To wyjątkowa inicjatywa budowana wspólnie przez Rodzinę Radia Maryja. To wspólne apostolstwo, które za cel wyznaczyło sobie pamięć. Pamięć o tych Polakach, którzy w trakcie II wojny światowej narażali życie swoje i całych rodzin, by ratować Żydów.
– W 1998 roku poprosiliśmy słuchaczy, Rodzinę Radia Maryja, aby dawali świadectwa, przesyłali świadectwa, jak zachowali się w czasie II wojny światowej, ratując swoich sąsiadów – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i Dyrektor Radia Maryja.
W sobotę 8 sierpnia otwarcie Parku Pamięci "Zachowali się jak trzeba" przy #ToruńskieSanktuarium. Znajdują się tu nazwiska osób, które ratowały Żydów przed zagładą. pic.twitter.com/PlBTgajqUS
— Monika Bilska (@MonikaaaBilska) August 5, 2020
Po tym apelu do Radia Maryja zgłosiło się tysiące Polaków. Wysyłali swoje wspomnienia. I na podstawie tych świadectw wydana została publikacja „Godni synowie naszej Ojczyzny”. To nie był koniec. Powstał Instytut Pamięć i Tożsamość, który bada i weryfikuje wszystkie historie, jakie napływają do Torunia. Najpierw ponad tysiąc polskich bohaterów zostało przypomnianych w Kaplicy Pamięci w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Kontynuacją tego dzieła jest Park Pamięci Narodowej – wskazał dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR.
– Mamy więcej tych nazwisk, dlatego otwieramy park, w tym parku już jest umieszczonych 18 457 nazwisk. Na takich postumentach. Podświetlanych wieczorem na biało-czerwono. Bo to jest Polska. To są Polacy – podkreślił założyciel Radia Maryja.
Nazwisk będzie jeszcze więcej, nawet 40 tys. W trakcie II wojny światowej zginęły miliony Polaków. Mordowani przez Niemców i Sowietów stawili opór dwóm totalitaryzmom. Ginęli w niemieckich obozach zagłady i sowieckich łagrach. Mimo tego wszystkiego, zachowali się, jak trzeba. To hasło, które zostało wpisane w budowę Parku Pamięci Narodowej.
– Mimo wszystko, w takim terrorze, Polacy zdobyli się na pomoc, na masową pomoc Żydom. Tych ludzi chcemy pokazać, bo oni zachowali się jak trzeba. Park Pamięci Narodowej nazywa się „Zachowali się, jak trzeba”, od słów „Inki”, która napisała w grypsie: „Powiedzcie babci, że zachowałam się jak trzeba” – akcentował o. Tadeusz Rydzyk CSsR.
Częścią Parku Pamięci będzie mauzoleum „Polska krwią uświęcona”. To miejsce, gdzie na tablicach wypisane zostały nazwy miejscowości, w których ginęli Polacy. Jest tam też wyjątkowa figura. Pieta, wzorowana na tej, jaką stworzył Michał Anioł. To Maryja stała się orędowniczką Polski. Towarzyszyła Polakom w najtrudniejszych dniach.
Już jutro – 8 sierpnia – otwarcie @ParkPamieci
"Zachowali się jak trzeba" przy #ToruńskieSanktuarium.Serdecznie zapraszamy https://t.co/kAew8DR9Bx
— Park Pamięci Narodowej – National Remembrance Park (@ParkPamieci) August 7, 2020
Park Pamięci zostanie otwarty dzisiaj. Uroczystości rozpoczną się o godz. 19.00 od Mszy św., której przewodniczył będzie metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Transmisja w Telewizji Trwam.
Więcej o otwarciu Parku Pamięci Narodowej można przeczytać [tutaj] oraz [tutaj].
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 8
Autor: mj