UOKiK: Uwaga na firmy oddłużeniowe
Treść
Uważajmy na firmy oferujące pomoc w spłacie zadłużenia. Pamiętajmy, że wiążące dla stron jest to, co zostało zapisane w umowie, dlatego ważne jest, aby zawsze uważnie czytać dokumenty – alarmuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
W czasie pandemii koronawirusa wiele osób ma problemy ze spłatą zaciągniętych pożyczek czy kredytów. Na rynku reklamują się firmy oferujące pomoc w zmniejszeniu zadłużenia. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierają sygnały dotyczące możliwych nieprawidłowości w działalności takich firm. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny przestrzega konsumentów, aby nie podejmowali pochopnie decyzji o skorzystaniu z usług firm oferujących pomoc przy spłacie zadłużenia.
– Powinni w pierwszej kolejności dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, przeczytać wszystkie dokumenty, dowiedzieć się, co konkretnie taka firma oferuje i jakie wynagrodzenie pobierze – wskazuje prezes UOKiK.
Jest to ważne, gdyż może się okazać, że próbując wydostać się z zadłużenia, konsument wpadnie w jeszcze gorsze tarapaty finansowe. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kilka rad dla osób zastanawiających się nad skorzystaniem z ofert firm oddłużeniowych. W pierwszej kolejności należy dokładnie przeczytać umowę.
– Zwróć uwagę na opłaty. Sprawdź, czy przedsiębiorca wymaga zapłaty już przed podpisaniem umowy i oceną twojej sytuacji finansowej oraz zadłużenia. Jeśli tak, sprawdź, czy w przypadku odmowy przyjęcia zlecenia firma zwróci pieniądze – radzi Tomasz Chróstny.
Prezes UOKiK wskazuje, by zwracać uwagę na rodzaj prowizji: sprawdzić, czy jest to opłata jednorazowa, jaka jest jej wysokość, czy jest to opłata miesięczna. Być może przedsiębiorca, który proponuje nam współpracę, przewiduje dodatkowe wynagrodzenie. Jednak na tym nie uwagi się nie kończą.
– Dowiedz się, czy i w jaki sposób przedsiębiorca gwarantuje realizację bieżących zobowiązań wynikających z powstałych długów. A jeśli tak, weryfikuj, czy faktycznie to robi czy też może jedynie wpłacasz pieniądze na jego konto, a on nie przekazuje ich kredytodawcy – podkreśla Tomasz Chróstny.
Pamiętajmy, że profesjonalną pomoc prawną świadczą miejscy i powiatowi rzecznicy konsumentów. Z ich wsparcia możemy bezpłatnie skorzystać, gdy wystąpi spór z przedsiębiorcą.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 27
Autor: mj