UOKiK chce zapobiegać oszustom wobec seniorów, do których dochodzi podczas pokazów handlowych
Treść
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował projekt ustawowych rozwiązań, który ma ograniczyć oszustwa, do jakich dochodzi w trakcie pokazów handlowych. Bardzo często ofiarami naciągaczy padają osoby starsze.
Oszuści nie przegapią żadnej okazji, by wyłudzić środki od osób starszych. Pokazują to doświadczenia, jakie towarzyszą wypłacie czternastej emerytury.
– Niektórzy się podszywali, mówili, że będą wypełniali wnioski za emerytów za odpowiednią odpłatą, co oczywiście było nieprawdą – wskazał Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Przy wypłacie „czternastek” nie trzeba było składać żadnego wniosku. Środki trafiają do emerytów i rencistów wraz ze zwykłym świadczeniem, które otrzymują co miesiąc.
Inną praktyką, jaką wykorzystują oszuści, są pokazy handlowe. Proponują zakup sprzętu medycznego, garnków czy pościeli.
– Rzeczy sprzedawane na pokazach to rzeczy po wielokrotnie wyższych cenach, aniżeli możliwe do osiągnięcia w zwykłych punktach sprzedaży – mówił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Tomasz Chróstny.
Dziś policja, jeśli seniorzy zostaną naciągnięci, może interweniować tylko wtedy, gdy oszust świadomie wprowadzał w błąd, tzn. podaje zalety produktu, których on tak naprawdę nie posiada – wskazał mł. insp. Sebastian Gleń z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
– Zdarza się, że seniorzy przepłacają. Tu nie można mówić o oszustwie, cena może być zawyżona, ale nie jest to przestępstwem – dodał policjant.
Stąd propozycja UOKiK-u, by poprzez zmiany ustawowe wyeliminować z rynku dużą część nieuczciwych działań wobec osób starszych. Powstał projekt o pokazach handlowych, który jest już po etapie uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji społecznych. Propozycja UOKiK-u ma wyeliminować największe patologie.
– Tutaj mamy propozycje związane z brakiem możliwości sprzedawania produktów leczniczych na pokazach handlowych. Mamy ograniczenia dotyczące terminu zapłaty po to, aby konsument mógł nie płacić do czasu, w którym może podjąć decyzję o odstąpieniu od umowy – wyliczał Tomasz Chróstny.
Propozycja UOKiK-u jest wspierana przez resort rodziny i polityki społecznej.
– Każde zmiany, które powodują, że nasi seniorzy będą czuli się bezpiecznie, są dobrymi rozwiązaniami – mówił Stanisław Szwed.
Jeszcze w listopadzie projekt proponowany przez UOKiK ma trafić do kolejnych etapów procedury legislacyjnej.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj
Tagi: UOKIK