Uchylić ustawę "antyprzemocową"
Treść
Powołanie Ogólnopolskiego Społecznego Komitetu Ratujmy Rodzinę zapowiada Stowarzyszenie Contra in vitro. Inicjatorom zależy na zablokowaniu kagańcowej nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, którą uchwalił Sejm.
Zdaniem wielu ekspertów, propozycja rządowa wspierana przez Lewicę prowadzi do zniesienia naturalnej autonomii rodziny w kwestiach wychowania dzieci. Jak już informowaliśmy, nowe prawo zakłada m.in. powołanie kilkuosobowych zespołów interdyscyplinarnych, które nawet bez nakazu sądowego będą mogły inwigilować rodziny oraz naruszać ich prywatność poprzez zbieranie i przetwarzanie wrażliwych danych, np. wskutek złośliwego donosu. Szczególne oburzenie budzi przepis, w myśl którego pracownicy socjalni zyskaliby prawo do zabrania dziecka z rodziny biologicznej bez uprzedniego wyroku sądu.
Te posunięcia napotykają sprzeciw kolejnych środowisk. Inicjatorzy powołania Ogólnopolskiego Społecznego Komitetu Ratujmy Rodzinę - Stowarzyszenie Contra in vitro wraz z warszawską Fundacją Narodowego Dnia Życia - będą zabiegać o uchylenie szkodliwej ustawy (wraz z jej nowelizacją z 2005 roku) i zastąpienie jej inną.
W ciągu najbliższych dni planowane jest zebranie tysiąca podpisów wymaganych do zarejestrowania ogólnopolskiego komitetu. Jak powiedział "Naszemu Dziennikowi" Jacek Kotula, przewodniczący Stowarzyszenia Contra in vitro, celem utworzonego Komitetu będzie zebranie 100 tysięcy podpisów pod wnioskiem o uchylenie obowiązującego aktu prawnego w trybie ustawy.
Przeciwnicy ustawy podnoszą, że w kształcie przyjętym przez Sejm ogranicza ona swobody obywatelskie i sprawia, że to rodzina jest nagle kojarzona z generowaniem przemocy. - Chcemy doprowadzić do uchylenia absurdalnej ustawy o tzw. przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, bo te przepisy prawne wnoszą do życia rodzinnego znacznie więcej zła i chaosu niż uporządkowania. Nie dość, że państwo nie pomaga rodzicom, że rząd nie prowadzi polityki prorodzinnej, to jeszcze chce wprowadzić system kontroli, który stwarza możliwość inwigilacji rodziny. To niedopuszczalne - powiedział Kotula. Jego zdaniem, proponowana przez rząd ustawa nie tylko zawiera mnóstwo błędów, lecz jest także niezgodna z Konstytucją.
Mariusz Kamieniecki
Nasz Dziennik 2010-06-24
Autor: jc