[TYLKO U NAS] Z. Nahajowski: Bezrefleksyjna realizacja celów Europejskiego Zielonego Ładu może mieć negatywne skutki w postaci obniżenia poziomu życia mieszkańców
Treść
Komisja Europejska forsuje projekt Europejskiego Zielonego Ładu. KE zapowiedziała, że plan „Fit for 55” ma doprowadzić do neutralności klimatycznej Unii Europejskiej. Projekty KE obejmują także nową strategię zarządzania i ochrony lasów. „Bezrefleksyjna realizacja celów określanych w koncepcji Europejskiego Zielonego Ładu mogłaby mieć negatywne skutki w postaci obniżenia poziomu życia mieszkańców” – ocenił Zbigniew Nahajowski, nadleśniczy nadleśnictwa Żmigród, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
Unia Europejska dąży do neutralności klimatycznej, która ma być realizowana w ramach planu Europejskiego Zielonego Ładu. Jednym z zadań w nich zawartych jest między innymi obowiązkowa i ścisła ochrona lasów. 6 lipca w Parlamencie Europejskim w Strasburgu polscy leśnicy akcentowali, że ścisła ochrona lasów to zły pomysł, który może mieć poważne konsekwencje.
– Zagrożenia mogą być na obszarze całej Polski, ponieważ mogą być związane z obniżeniem poziomu życia społeczności. Bezrefleksyjna realizacja celów określanych w koncepcji Europejskiego Zielonego Ładu mogłaby mieć negatywne skutki w postaci obniżenia poziomu życia mieszkańców – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.
– Polska jest poważnym partnerem biznesowym i producentem mebli. Jesteśmy liderami w transporcie drewna, produkcji mebli. (…) Co roku pozyskuje się w Polsce 40 mln metrów sześciennych drewna. Ograniczenie tej części gospodarki wpłynęłoby na poziom życia osób zatrudnionych w tej dziedzinie – dodał.
Zielona strategia zakłada, że ochroną ścisłą należałoby objąć 10 procent powierzchni lądowej państw członkowskich Unii Europejskiej. W praktyce pod ścisłą ochroną byłoby 30 procent powierzchni lasów w Polsce.
– Koncepcyjne 10 procent powierzchni naszego kraju, które miałoby zostać objęte ochroną, to w rzeczywistości 30 procent lasów. Zatem 30 procent powierzchni leśnej zostałoby poddane ścisłej ochronie, co z kolei skutkowałoby poważnymi ograniczeniami i niemożliwością wykonywania tam jakichkolwiek działań w zakresie użytkowania i pielęgnowania lasów – wyjaśnił nadleśniczy nadleśnictwa Żmigród.
Zbigniew Nahajowski ocenił, że polski model zrównoważonej gospodarki leśnej to najlepszy model w skali Europy. Dodał, że zagrożenia wynikające z bezrefleksyjnego przyjmowania zielonych strategii Unii Europejskiej zauważał już śp. prof. Jan Szyszko.
– Polski model zrównoważonej gospodarki leśnej to najlepszy model w skali Europy. Możemy szczycić się naszymi osiągnięciami w zakresie między innymi zachowania gatunków na obszarach leśnych. W to wchodzi także ochrona tych gatunków, a także poszerzanie zasobów leśnych oraz zwiększanie lesistości kraju. Jest to wynikiem rozsądnego użytkowania zasobów przyrodniczych, o czym mówił śp. prof. Jan Szyszko – akcentował gość Radia Maryja.
– Śp. prof. Jan Szyszko (w czasie pełnienia obowiązków ministra środowiska) diagnozował, że bezrefleksyjne wdrażanie różnego rodzaju koncepcji, które mają hasła ochrony przyrody, mogą mieć poważne konsekwencje gospodarcze i społeczne – mówił Zbigniew Nahajowski.
Całą rozmowę ze Zbigniewem Nahajowskim można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 7
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj