[TYLKO U NAS] W. Skurkiewicz: Nie możemy dopuścić do rozlewu krwi za naszą wschodnią granicą
Treść
My, jako państwa europejskie, Unii Europejskiej, musimy zrobić wszystko, żeby te marzenia i nadzieje Białorusinów spełnić. Oczywiście jest to sprawa dość pilna i bardzo ważna, żeby nie dopuścić do sytuacji skrajnych, czyli do rozlewu krwi za naszą wschodnią granicą. Te działania, które podejmuje dziś Łukaszenko są niejednoznaczne […] Monitorujemy sytuację na Białorusi. Przyglądamy się temu, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Czekamy na dalszy rozwój sytuacji – powiedział Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.
Na Białorusi wciąż niespokojnie. Wyniki wyborów prezydenckich spotkały się z ogromnym buntem i sprzeciwem obywateli Białorusi. Istnieje obawa, że protesty mogą przerodzić się w regularną wojnę.
– Wszelkiego rodzaju konflikty zbrojne to jest ostateczność, ale bez wątpienia tak Łukaszenko, jak i Putin ostatnimi czasy, dość często, wymieniają się informacjami, rozmawiają ze sobą o sytuacji na Białorusi. Reżim Łukaszenki wydaje się, że już chyli się ku upadkowi – oby, tym bardziej, że wczorajszy dzień pokazał jednoznacznie, że ze strony obywateli Białorusi jest olbrzymie zniecierpliwienie i chęć zmiany tej sytuacji, z którą ten kraj ma do czynienia od ponad ćwierć wieku – zauważył Wojciech Skurkiewicz.
Protesty na Białorusi pokazują, jak silne jest dążenie Białorusinów do demokracji i państw Europy zachodniej.
– My, jako państwa europejskie, Unii Europejskiej, musimy zrobić wszystko, żeby te marzenia i nadzieje Białorusinów spełnić. Oczywiście jest to sprawa dość pilna i bardzo ważna, żeby nie dopuścić do sytuacji skrajnych, czyli do rozlewu krwi za naszą wschodnią granicą. Te działania, które podejmuje dziś Łukaszenko są niejednoznaczne […]. Monitorujemy sytuację na Białorusi. Przyglądamy się temu, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Czekamy na dalszy rozwój sytuacji – podkreślił wiceminister.
Najbardziej niebezpieczny wydaje się sojusz białorusko – rosyjski.
– Ta bratnia pomoc, ona jest obopólna, działająca w dwie strony, bo warto przypomnieć, że to nie tak dawno ćwiczenia Zapad, które odbywały się z udziałem wojsk rosyjskich, z udziałem wojsk białoruskich, one odbywały się w zachodnich częściach Rosji, ale również na Białorusi, gdzie jednoznacznie wskazywane były cele ulokowane w Europie, Polsce, Niemczech i były ćwiczone różne warianty ataków w kierunku państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, tych państw europejskich. Dzisiaj dostrzegamy to i w ciągu tego tygodnia od wyborów prezydenckich na Białorusi ta sytuacja, stanowisko wojska też nie jest jednoznaczne i to też są obawy Łukaszenki , jak zachowa się podległa mu armia. Czy może liczyć na 100 procent żołnierzy, czy też nie. Obserwujemy, że nie wszystkie jednostki, żołnierze ochoczo popierają Łukaszenkę, więc tutaj jest bardzo wątpliwa sytuacja – wskazał wiceszef MON.
Sytuacja na Białorusi jest bardzo dynamiczna, co widać po wielomilionowych wiecach poparcia zmian w tym kraju.
– Kandydatka, która wygrała – według wielu – te wybory prezydenckie na Białorusi jest w stanie stanąć jako przywódczyni tych działań opozycyjnych na Białorusi do momentu przeprowadzenia kolejnych wyborów, które nie byłyby wyborami reglamentowanymi czy wyborami sfałszowanymi, żeby rzeczywiście mieszkańcy Białorusi mogli wybrać swojego prezydenta w wolnych i demokratycznych, niesfałszowanych wyborach, więc dzisiaj cały czas oczy od wschodniej Europy, szczególnie wschodniej części Europy są skierowane na Mińsk i jakie będą podejmowane działania – zaznaczył polityk.
Nasze bliskie sąsiedztwo z Białorusią może budzić niepokój. Jak podkreślił wiceminister obrony narodowej, Polska jest krajem bezpiecznym.
– Cały czas też zabiegamy o wzmacnianie tego bezpieczeństwa, bo z jednej strony wzmacniamy swój potencjał militarny, wojskowy i obronny, ale z drugiej strony również jesteśmy w najsilniejszym sojuszu światowym. Jesteśmy państwem, które jest zaliczane do liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego, a na pewno jesteśmy liderem na wschodzie Europy – akcentował gość Radia Maryja.
Całą rozmowę z Wojciechem Skurkiewiczem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 17
Autor: mj