[TYLKO U NAS] T. Elbanowski: Dzieci wciąż odczuwają skutki nauki zdalnej; nie możemy doprowadzić do jej ponownego wprowadzenia, stąd inicjatywa ,,Nigdy więcej nauki zdalnej"
Treść
Wprowadzenie nauki zdalnej było wielkim błędem, za który dzieci płacą i jeszcze długo będą płacić. One mają m.in. problemy psychologiczne, a nawet psychiatryczne. Nie nadrobimy straconego czasu, ale trzeba robić wszystko, by to naprawić. Wielu rodziców nie wyraża zgody na powrót zdalnego nauczania. Stąd inicjatywa obywatelska „Nigdy więcej nauki zdalnej”. Prosimy o aktywność wszystkich, którym leży na sercu dobro dzieci. Musimy zrobić wszystko, aby o nie zadbać – powiedział Tomasz Elbanowski z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców w rozmowie z redakcją portalową Radia Maryja.
Fundacja Rzecznik Praw Rodziców wyszła z inicjatywą obywatelską „Nigdy więcej nauki zdalnej”. [więcej] Autorzy projektu podkreślili, że okres pandemii COVID-19 wykazał, że „szkoły polskiego systemu oświaty co do zasady nie mogą realizować swoich zadań statutowych, wykorzystując do tego narzędzia i środki komunikacji cyfrowej”. W dodatku zdalne nauczenie negatywnie wpływa na zdrowie dzieci.
Elbanowska: „Zdalne nauczanie cofnęło dzieci w rozwoju intelektualnym” https://t.co/R6Dsuuu9fY via @YouTube
— Karolina Elbanowska (@Karolin09097621) September 22, 2021
– Przez półtora roku dzieci musiały siedzieć w domach przed komputerami, co wiązało się i nadal wiąże się z ogromną liczbą problemów. Są to m.in. kwestie psychologiczne, o czym szeroko się mówi. Jest coraz więcej problemów ortopedycznych, a także coraz więcej dzieci musi nosić okulary. Dzieci przez całe dnie siedziały przed komputerami i nie miały normalnego trybu dnia. Trzeba też zaznaczyć, że nauka nie była efektywna, o czym mówią nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele oraz dyrektorzy. Wiedza była słabo przyswajana, a jej sprawdzanie było w tych warunkach fikcją. Rodzice oraz nauczyciele bardzo źle oceniają naukę zdalną [więcej]. Nie jest to forma, która może zastąpić normalną naukę – powiedział Tomasz Elbanowski.
W szkołach pojawiły się ankiety dotyczące tego, czy dzieci są przygotowane na kolejny etap zdalnej nauki. Rozmówca Radia Maryja zauważył, że „wielu rodziców nie wyraża zgody na powtórzenie tego pomysłu”.
Taką ankietę otrzymali rodzice w jednej z warszawskich szkół. Nieźle co? pic.twitter.com/YNvfenUf5B
— Karolina Elbanowska (@Karolin09097621) September 24, 2021
– To był wielki błąd, za który dzieci płacą i jeszcze długo będą płacić. W dodatku dostęp do psychiatrii dziecięcej jest w Polsce bardzo ograniczony, a obecnie jest to duży problem społeczny – dzieci mają problemy psychologiczne, a nawet psychiatryczne. W dużej części jest to wina zdalnej nauki. Nie ma więc naszej zgody na powtórkę – podkreślił.
Tomasz Elbanowski wskazał, że „dzieci potrzebują normalnego życia w realnej, a nie wirtualnej rzeczywistości. Po wypuszczeniu ich w czerwcu z zamknięcia widać było, że nauczyciele starają się organizować różne zabawy, które mają na celu integrację, aby przywrócić normalne życie społeczne, bez czego nie jesteśmy w stanie się rozwijać”. [czytaj więcej]
– Nie możemy w pełni kształtować naszego człowieczeństwa bez relacji społecznych. Antidotum na to jest szeroki dostęp do relacji społecznych, czyli: normalne zajęcia, prace w grupach, bieganie na świeżym powietrzu. Nie nadrobi się straconego czasu. Ponad rok w życiu dzieci to ogromnie dużo, natomiast trzeba robić, co się da, by to naprawić. Dajmy dzieciom żyć i oderwijmy je od komputera. Teraz powinno się je izolować od długiego dostępu do elektronicznych narzędzi. One powinny normalnie żyć – powiedział gość portalu Radia Maryja.
Stąd obywatelska inicjatywa „Nigdy więcej nauki zdalnej”, której celem jest zatrzymanie dalszych pomysłów wprowadzania takiej formy edukacji. Aby poprzeć projekt, wystarczy wypełnić formularz, który jest dostępny na stronie www.rzecznikrodzicow.pl. Można go znaleźć także [tutaj].
– Podpisy pod inicjatywą obywatelską „Nigdy więcej nauki zdalnej” może zbierać każdy. Złożyć podpis może każdy dorosły obywatel Polski. Prosimy o wysyłanie dokumentów pod adres, który jest podany na formularzach. Po zebraniu 100 tys. podpisów inicjatywa zostanie złożona w Sejmie. Chcemy to zrobić w ciągu dwóch miesięcy, czyli krócej niż jest wyznaczony termin, gdyż jest to sprawa pilna. Coraz więcej słyszymy o powrocie do nauki zdalnej. W niektórych miejscach już jest ona wprowadzana, więc powinniśmy się spieszyć – zaznaczył członek Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.
— Karolina Elbanowska (@Karolin09097621) October 4, 2021
– Prosimy o aktywność wszystkich, którym leży na sercu dobro dzieci. Nasze zaangażowanie społeczne jest bardzo ważne. Przez ostatnie półtora roku wiele osób zostało wytrąconych z normalnego życia. Nie możemy sobie na to ponownie pozwolić, chociażby ze względu na dobro dzieci, które powinniśmy chronić. To przyszłość naszego narodu. Teraz musimy zrobić wszystko, aby o nie zadbać. Zachęcam do włączenia się w inicjatywę – dodał Tomasz Elbanowski.
https://t.co/ViK8beNPyZ Zbieramy podpisy przeciwko edukacji zdalnej. Projekt ustawy, z co najmniej 100 tysiącami podpisów, złożymy w sejmie. pic.twitter.com/kYysAbFAvr
— Karolina Elbanowska (@Karolin09097621) September 13, 2021
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 6
Autor: mj