[TYLKO U NAS] Prof. W. Wysocki: Powstańcy walczyli o świat dobra
Treść
Powstańcy walczyli nie tylko o Warszawę, nie tylko o Polskę. Oni walczyli o świat cywilizacji chrześcijańskiej, o świat dobra z tym, co jest zaprzeczeniem tych wartości – wskazał prof. Wiesław Wysocki. Historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w „Aktualnościach dnia” poruszał temat Powstania Warszawskiego i 76. rocznicy jego wybuchu. Wiele uwagi poświęcił wartościom i przesłaniu, jakie ono niesie.
Prof. Wiesław Wysocki wskazał na szczególną rolę, jaką odgrywa dziedzictwo przyszłych pokoleń. Naszym obowiązkiem jest przekazać je dalej, uzupełnione o nowe osiągnięcia.
– Jako społeczeństwo, naród jesteśmy jak pień, który obrasta słojami. Każde pokolenie wnosi coś nowego i jednocześnie powinno przekazywać dziedzictwo poprzedników. To jest obowiązek, który pięknie zapisano w art. 1 konstytucji z 1935 r., jako obowiązek honoru i własnego imienia. To jest coś, co obliguje nas przede wszystkim moralnie – zaznaczył.
Historyk zwrócił uwagę na moralne zwycięstwo, jakie odnieśli powstańcy, pomimo przegranej walki. Mówił o tym także św. Jan Paweł II.
– Czujemy się moralnymi zwycięzcami, bo oni zwyciężyli. Zwycięstwo nie zawsze dokonuje się w sferze wyłącznie fizycznej, ale ma też wymiar ponadczasowy. To jest poczucie dumy z dorobku i ofiary tamtego pokolenia, które też chciało żyć normalnie, ale kiedy przyszło im wypełnić ten imperatyw, to nie zawahali się ani chwili – podkreślał.
Wykładowca UKSW stwierdził, że ograniczenia wynikające z obecnej sytuacji związanej z pandemią służą rozwijaniu kreatywności, jeśli chodzi o nowe formy kultywowania historii.
– Cieszyć tylko może, że te warunki, w jakich dzisiaj musimy świętować, wymagają pewnej ostrożności, ale jednocześnie wyzwalają cały szereg pomysłów. Pojawiają się nowe pomysły, jak upamiętnić te wydarzenia sprzed 76 lat – powiedział historyk
Zwrócił także uwagę, że pamięć o Powstaniu Warszawskim nie odejdzie wraz z ostatnimi jego uczestnikami. Mocno zakorzeniło się ono w polską tradycję i kulturę.
– Jestem pewien, że ten przekaz będzie daje kontynuowany. Iluż to młodych dzisiaj przychodzi na Powązki i na Cmentarz Wolski, żeby upamiętnić powstanie. To już jest wpisane w pewien kod (…) Jeżeli dzisiaj kwatery powstańców są otaczane szacunkiem, są porządkowane, to jest dowód, że nawet kiedy odejdą ostatni walczący, to pozostanie o nich naprawdę trwała pamięć. Tego dziedzictwa się już nie wyzbędziemy – zapewnił.
Historyk zaznaczył, że walka podjęta przez powstańców miała nie tylko cel militarny czy polityczny, ale była walką w obronie wartości.
– Oni walczyli nie tylko o Warszawę, nie tylko o Polskę. Oni walczyli o świat cywilizacji chrześcijańskiej, o świat dobra z tym, co jest zaprzeczeniem tych wartości – podkreślił wykładowca UKSW.
Prof. Wiesław Wysocki mówił także o potrzebie polepszenia systemu edukacji, aby wychowywał młode pokolenie w takim samym duchu, jak przedwojenne szkoły, które wychowały bohaterów Warszawy.
– Musimy dzisiaj wychowywać młode pokolenie do budowy państwa, do twórczego pokazania, że państwo jest wartością. Ono jest najważniejsze. W okresie międzywojennym wychowano pokolenie w ideologii propaństwowej. Musimy doprowadzić do tego, żeby nasze szkolnictwo prowadziło do ukształtowania postaw propaństwowych, bo to jest wartość, która rozwija społeczeństwo obywatelskie – wskazał.
Całą rozmowę z prof. Wiesławem Wysockim z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj