[TYLKO U NAS] Prof. U. Dudziak: Ludzie nie decydują się zawrzeć sakramentalnego małżeństwa, nie decydują się nawet zawrzeć cywilnego związku, dlatego że uciekają przed odpowiedzialnością za siebie i drugą osobę czy ewentualnie dzieci
Treść
Trzeba wiedzieć, że miłość się rozwija. Trzeba mieć świadomość, że jesteśmy odpowiedzialni za to, jak kochamy. Trzeba zadawać sobie samemu pytania, czy ci, którzy są nam najbliżsi, czy inni ludzie stawiani na naszej drodze, czują się przez nas kochani. Nie wystarczy mieć tylko poczucie kochania, bo często jest to „kocham się w tobie”, a więc kocham siebie przy użyciu ciebie – powiedziała prof. Urszula Dudziak, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
W Polsce pogłębia się kryzys demograficzny. Liczba urodzeń na przestrzeni lat spadła o kilkanaście procent.
Według wstępnych szacunków, w 2022 r. urodziło się mniej dzieci niż w 2021 r. – 305 tys. (-27 tys. r/r), również mniej osób zmarło – 448 tys. (-72 tys. r/r)https://t.co/BnqkAg9Y8X#GUS #statystyki pic.twitter.com/wxyT4edwKX
— GUS (@GUS_STAT) January 30, 2023
Prof. Urszula Dudziak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wskazała, że dane demograficznie niekorzystnie przedstawiają dalsze relacje zarówno małżeńskie, jak i rodzinne.
– Bardzo przykre są dane i niekorzystnie rokujące na dalsze relacje zarówno małżeńskie, jak i rodzinne, ogromnie niebezpieczne dla wychowania dziecka, dla własnej formacji duchowej i osobistego rozwoju, ale także bardzo niebezpieczne dla bezpieczeństwa, dlatego że rodzina pełni wiele ważnych funkcji (…). Jak sama nazwa wskazuje, rodzina rodzi i to nie tylko fizycznie, ale także psychicznie i duchowo, i daje w ten sposób konkretnych nowych członków społeczeństwu (…). Prognozy w sytuacji, w której mówimy, że obecnie rodzina jest drogą Kościoła, rodzina jest drogą człowieka zapewniającą mu rozwój, braki zawieranych małżeństw na pewno będą rzutować niekorzystnie – podkreśliła prof. Urszula Dudziak.
Gość Radia Maryja wskazała również na przyczyny występowania problemów w relacjach z drugą osobą.
– Bardzo modne są obecnie konkubinaty i związki kohabitacyjne. Ludzie nie decydują się zawrzeć sakramentalnego małżeństwa, nie decydują się nawet zawrzeć cywilnego związku, dlatego że uciekają przed odpowiedzialnością za siebie i drugą osobę czy za dzieci (…). Druga sprawa, dlaczego tych małżeństw jest mniej. Dlatego, że są rozwody, a więc jedni żyją w konkubinatach, a inni w bardzo dużej liczbie rozwodzą się – zaznaczyła profesor z KUL.
Dodała, że konflikt w małżeństwie nie może być od razu rozwiązywany poprzez rozwód. Prof. Urszula Dudziak zaakcentowała, że związek małżeński jest nierozerwalny.
– Nie wolno dawać przyzwolenia. Nie wolno tego propagować i usprawiedliwiać, dlatego że jeżeli w małżeństwie pojawi się jakiś problem, konflikty, co jest możliwe, to trzeba wiedzieć, że mamy problem, a nie rozwiązać małżeństwo. Małżeństwo jest przez człowieka nierozwiązywalne (…). Jak mogą później w wieku dorosłym budować właściwe relacje, więzi, jak może funkcjonować ich małżeństwo, skoro nie mają dobrego przykładu (…). Dzisiaj, w XXI wieku, ludzie nie wiedzą, co to jest miłość. Można mówić o przyczynach materialnych, środowiskowych, negatywnych oddziaływaniach społecznych, ale także zachowanie człowieka opiera się o to, co człowiek czuje, przeżywa, jak jest uformowany, czyli mogą być oprócz czynników zewnętrznych te czynniki wewnętrzne, za które każdy powinien być odpowiedzialny – powiedziała.
Prof. Urszula Dudziak wskazała, że należy sobie przypomnieć, czym jest miłość, zarówno w odniesieniu do dziecka, jak i do dorosłego człowieka.
– Trzeba wiedzieć, że miłość się rozwija. Trzeba mieć świadomość, że jesteśmy odpowiedzialni za to, jak kochamy i trzeba zadawać sobie samemu pytania, czy ci, którzy są nam najbliżsi, czy inni ludzie stawiani na naszej drodze, czują się przez nas kochani. Nie wystarczy mieć tylko poczucie kochania, bo często jest to „kocham się w tobie”, a więc kocham siebie przy użyciu ciebie. Jeżeli na takiej bazie będą zawierane związki, to znaczy, że one w niedługim czasie się rozpadną. Jeżeli ludzie będą nastawieni tylko na własne korzyści i potrzeby, nie będą chcieli być darem dla drugiego człowieka i będą tylko rozważać, co mogą zyskać od drugiego, a nie co dać, to jak taka relacja będzie rzutować na dalsze więzi i jak będzie oddziaływać wychowawczo na młodsze pokolenie – powiedziała prof. Urszula Dudziak.
Całość audycji „Aktualności dnia” można wysłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl,
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj