Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Prof. P. Soroka: PKB Polski jest na wysokim poziomie; przewyższa PKB wielu państw unijnych

Treść

Wzrost PKB jest od dłuższego czasu i ta tendencja się utrzymuje; PKB Polski jest na wysokim poziomie i przewyższa PKB wielu państw unijnych – mówił w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja politolog prof. Paweł Soroka.

Komisja Europejska podwyższyła prognozę wzrostu PKB dla Polski w 2018 r. do 4,6 proc. Prof. Paweł Soroka podkreślił, iż tendencja wzrostowa w Polsce, jeżeli chodzi o PKB, się utrzymuje.

– PKB to jest wyrażona w pieniądzach wartość wszystkich dóbr i usług finalnie wytwarzanych w Polsce w jednostce czasu. Najczęściej PKB oblicza się w ciągu roku. Jest to wskaźnik dotyczący roku. Oznacza to, że bierze się pod uwagę z jednej strony produkcję przemysłową, a z drugiej strony wielkość usług – powiedział.

– Warto zauważyć, że są wzajemne związki, bo im większa jest produkcja przemysłowa, tym zazwyczaj towarzyszą temu większe usługi. Część czynności produkcyjnych jest obsługiwana przez usługi, np. transport jest potwierdzeniem dystrybucji wyprodukowanych produktów. Jeśli jest większa produkcja, to i zatrudnienie, bo żeby produkować, to trzeba zatrudniać ludzi. Jak wzrasta wartość produkcji, to należy oczekiwać wzrostu zatrudnienia, czyli zmniejszenia bezrobocia. To z kolei oznacza, że rośnie popyt, bo im więcej ludzi zatrudnionych, a ci ludzie zarabiają, zatem kupują więcej, w tym kupują te dobra i usługi – dodał.

Gość Radia Maryja zwróci uwagę, że zadłużenie zewnętrzne ciągle jeszcze jest i najlepiej je spłacać wpływami z eksportu.

– Zadłużenie najlepiej jest spłacać wpływami z eksportu. Jeśli gospodarka wytwarza więcej na eksport, to otrzymuje za to więcej pieniędzy z zewnątrz od odbiorców zagranicznych i z tych pieniędzy najlepiej jest spłacać te długi. Nie ma nic gorszego, jak na długi trzeba się zadłużać wewnętrznie albo brać kolejne pożyczki za granicą. Także ten wzrost PKB, jeśli w ramach tego jest wzrost eksportu, a jest, to jest też szansa na zmniejszanie zadłużenia – stwierdził.

W ocenie rozmówcy w procesach ekonomicznych działa wiele czynników.

– Z jednej strony przede wszystkim musi być dobra, prawidłowa polityka gospodarcza, taka zrównoważona, że powinniśmy wydawać tyle, ile jest wpływów do budżetu. Po drugie, istotne jest wykorzystanie potencjału, który się w kraju posiada, dobre wykorzystanie potencjału. Nie tylko surowców, komponentów do produkcji, ale przede wszystkim kapitału ludzkiego, czyli potencjału w postaci pracowników, ich kwalifikacji, motywacji. To z kolei zależy od płac, od motywowania materialnego i jakiegoś głębszego – np. poprzez postawy patriotyzmu gospodarczego – zauważył.

Gość audycji „Aktualności dnia” wskazał, że aktualnie jest stosunkowo dobra koniunktura międzynarodowa.

– W tej chwili jesteśmy w takim momencie, gdzie jest stosunkowo dobra koniunktura międzynarodowa. Pamiętamy, w 2008 r. mieliśmy globalny kryzys finansowo-gospodarczy, który uderzył głównie w Stany Zjednoczone, Europę Zachodnią. To też się odbiło na naszej gospodarce, ale nie w takim stopniu, jak się spodziewano. W tej chwili sytuacja się poprawiła na rynkach zagranicznych, także w Europie, i to też pozytywnie oddziałuje na wyniki polskiej gospodarki – zaznaczył.

– Inwestycja pobudza inne dziedziny gospodarki. Trzeba rozsądnie inwestować, żeby inwestycje były dobrze zaplanowane, żeby były trafione i tyle inwestować, na ile pozwalają możliwości gospodarki. Przeinwestowanie na dłuższą metę jest niebezpieczne, bo może doprowadzić do wzrostu długów – podsumował.

Całą rozmowę z prof. Pawłem Soroką z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj] .

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 13 lipca 2018

Autor: mj

Tagi: Soroka PKB