Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Prof. P. Skrzydlewski: Przezwyciężenie redukcjonizmu i danie szansy prawdzie o naszej godności postawi tamę barbarzyństwu i zbrodniom

Treść

Zło nie byłoby możliwe bez lekceważenia i pogardy godności osoby ludzkiej. Odrzucenie istnienia przyrodzonej i niezbywalnej godności ułatwiło wielkie zbrodnie. Człowiek pozbawiony godności stawał się tylko egzemplarzem gatunku i nie miał praw ani wolności. Wciąż słyszy się, że fałszywy głos nawołujący człowieka do tego, by uwierzył, że jego bytowość jest dziełem ślepego przypadku i nie ma własnego celu istnienia. Musimy przezwyciężyć redukcjonizm, a także odkryć i dać szansę prawdzie o naszej godności. Wraz z tym postawimy tamę barbarzyństwu i zbrodniom wypływającym z pogardy godnością człowieka – powiedział prof. Paweł Skrzydlewski, filozof i rektor Akademii Zamojskiej, w felietonie „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

Gdy mamy w pamięci XX wiek oraz nasze współczesne lata, zdumiewa nas wielkie okrucieństwo i wzgarda, jakie dotykają miliony osób na całym świecie. Dwie wojny światowe, rewolucje (z bolszewicką na czele), eksterminacje i ludobójstwo całych narodów oraz mord milionów nienarodzonych dzieci, eutanazja ludzi chorych i starych – to wielki ocean zła, który wydaje się dziś nie mieć swego kresu – rozpoczął felieton prof. Paweł Skrzydlewski.

– Gdzie szukać przyczyn istnienia wspomnianych okropieństw? Zło nie byłoby możliwe bez lekceważenia i pogardy godności osoby ludzkiej. Odrzucenie istnienia przyrodzonej i niezbywalnej godności ułatwiło wielkie zbrodnie. Godność przez wieki ukazywała w kulturze doktryna społeczna i antropologiczna Kościoła powszechnego, ale także filozofia realistyczna, w której człowiek był ujmowany w kontekście całej istniejącej rzeczywistości – zwrócił uwagę filozof.

Rektor Akademii Zamojskiej zauważył, że „gdy z przestrzeni kulturowej i osobowej człowieka usunięto religię i prawdziwościowe poznanie filozoficzne realnego świata, pojawiły się nie tylko fałszywe antropologie, lecz także całe systemy zorganizowanego zła”.

– Człowiek pozbawiony godności stawał się tylko egzemplarzem gatunku, produktem państwa lub przedstawicielem klasy reprezentującym jakieś interesy. Nie miał on już praw ani wolności, bo nie posiadał ich podstawy, jaką jest godność – zaznaczył autor felietonu.

Prof. Paweł Skrzydlewski powiedział, że „z ust polityków, mediów, katedr akademickich oraz dzieł sztuki wciąż wypływa wielki fałszywy głos, nawołujący człowieka do tego, by uwierzył, że jego bytowość jest dziełem ślepego przypadku i nie ma własnego celu istnienia”.

– Głosi się, że człowiek jest jedynie ewolutem materii, historii, stosunków społecznych; że nie ma poza przyrodą swego właściwego miejsca bytowania. Człowiek jest bowiem w swym bytowaniu nie tyle podobny do Boga, ale do małpy. Nie dajmy się zakłamać naturalistycznemu i nierozumnemu materializmowi. Dostrzegajmy jego fałsz, a także konsekwencje, jakie niesie w postaci degradacji ludzkiej godności – sprowadzania człowieka do bydlęcia, genetycznego błędu i odpadka procesu ewolucji. Gdy przezwyciężymy ów redukcjonizm, odkryjemy i damy szansę prawdzie o naszej godności. Wraz z tym postawimy tamę barbarzyństwu i zbrodniom wypływającym z pogardy godnością człowieka – wskazał filozof.

Felieton autorstwa prof. Pawła Skrzydlewskiego dostępny jest [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj