Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba o kompromisie ws. budżetu UE: Pojawia się pytanie, czy konkluzje będą tak samo interpretowane przez Polskę i Węgry, jak przez KE, Niemcy czy Francję

Treść

Skoro zostaje zasada powiÄ…zania budżetu z tzw. praworzÄ…dnoÅ›ciÄ…, to pojawia siÄ™ pytanie, czy konkluzje bÄ™dÄ… tak samo interpretowane przez PolskÄ™ i WÄ™gry, jak przez KomisjÄ™ EuropejskÄ…, Niemcy czy FrancjÄ™. JeÅ›li Komisja Europejska uzna, że sprawy Å›wiatopoglÄ…dowe sÄ… jednak elementem praworzÄ…dnoÅ›ci, a Polska i WÄ™gry powiedzÄ…, że nie, to do kogo siÄ™ odwoÅ‚amy? Kto bÄ™dzie broniÅ‚ naszych interesów? – zwracaÅ‚ uwagÄ™ prof. MieczysÅ‚aw Ryba w czwartkowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie TV Trwam. Historyk odniósÅ‚ siÄ™ do porozumienia unijnych przywódców ws. budżetu UE i funduszu odbudowy.

W czwartek, podczas odbywajÄ…cego siÄ™ w Brukseli szczytu Unii Europejskiej, przywódcy unijni doszli do porozumienia w sprawie budżetu i funduszu odbudowy. PoinformowaÅ‚ o tym Charles Michel, szef Rady Europejskiej. [czytaj wiÄ™cej] 

– Trudno zdefiniować, na czym miaÅ‚by polegać kompromis. Podstawowa rzecz, którÄ… kwestionowaÅ‚y Polska i WÄ™gry, to możliwość pozatraktatowego wiÄ…zania wypÅ‚at budżetowych z tzw. praworzÄ…dnoÅ›ciÄ…, notabene, niezdefiniowanÄ…. WedÅ‚ug opinii unijnych ekspertów prawnych, jest to dziaÅ‚anie sprzeczne z prawem Unii. (…) Kompromis ma dotyczyć tzw. konkluzji, czyli procedur ewentualnego odbierania Å›rodków, co miaÅ‚oby nie dziaÅ‚ać automatycznie, tylko opierać siÄ™ o TrybunaÅ‚ SprawiedliwoÅ›ci Unii Europejskiej – dopiero jego wyrok mógÅ‚by blokować Å›rodki. Pewnie w konkluzjach bÄ™dzie dookreÅ›lone, na czym miaÅ‚aby polegać tzw. praworzÄ…dność – wskazywaÅ‚ prof. MieczysÅ‚aw Ryba.

Gość TV Trwam dodaÅ‚, że decyzja o powiÄ…zaniu unijnych Å›rodków z tzw. praworzÄ…dnoÅ›ciÄ…, która – jak zaznaczyÅ‚ – zostaÅ‚a podjÄ™ta poza traktatami Unii Europejskiej, jest bardzo istotna dla Niemiec.

– W ten sposób Niemcy zdobywajÄ… ogromnÄ… przewagÄ™ w Unii Europejskiej – możliwość wpÅ‚ywania nie tylko na to, co dzieje siÄ™ w Polsce, ale również w innych krajach. Oni majÄ… nadwyżki budżetowe, niezwykle skutecznie ustawili sobie gospodarkÄ™ w strefie euro. MajÄ…c takie narzÄ™dzie, bÄ™dÄ… starali siÄ™ wpÅ‚ywać na bieg spraw w wielu paÅ„stwach. (…) Taktyka niemiecka polegaÅ‚a na tym, że starano siÄ™ wykupywać kolejne segmenty suwerennoÅ›ci od paÅ„stw. PaÅ„stwa broniÅ‚y siÄ™ przy każdych negocjacjach, chciaÅ‚y jak najdrożej sprzedać towar, a Niemcy staraÅ‚y siÄ™ to czynić poprzez mechanizmy finansowe. Teraz jest ich milowy krok w perspektywie caÅ‚ej Europy. (…) IntencjÄ… jest poszerzanie, centralizowanie, decydowanie i zastraszanie krajów, które nie chcÄ… siÄ™ podporzÄ…dkować – zwróciÅ‚ uwagÄ™ historyk.

Premier Mateusz Morawiecki oÅ›wiadczyÅ‚, że Polska nie ustÄ…piÅ‚a z żadnego zapisu uzgodnionego z WÄ™grami i prezydencjÄ… niemieckÄ…, a wynegocjowane porozumienie to „podwójne zwyciÄ™stwo”. [czytaj wiÄ™cej]

– Skoro zostaje zasada powiÄ…zania budżetu z tzw. praworzÄ…dnoÅ›ciÄ…, to pojawia siÄ™ pytanie, czy konkluzje bÄ™dÄ… tak samo interpretowane przez PolskÄ™ i WÄ™gry, jak przez KomisjÄ™ EuropejskÄ…, Niemcy czy FrancjÄ™. Jaki bÄ™dzie czynnik weryfikujÄ…cy interpretacje? (…) JeÅ›li weryfikatorem miaÅ‚by być TrybunaÅ‚ SprawiedliwoÅ›ci Unii Europejskiej, to mamy już doÅ›wiadczenie, że on uzurpowaÅ‚ sobie kompetencje orzekania w sprawach, które w sensie traktatowym go nie dotyczÄ…, np. w sprawie ustroju sÄ…dowego w Polsce. JeÅ›li Komisja Europejska uzna, że sprawy Å›wiatopoglÄ…dowe sÄ… jednak elementem praworzÄ…dnoÅ›ci, a Polska i WÄ™gry powiedzÄ…, że nie, (…) to do kogo siÄ™ odwoÅ‚amy? Kto bÄ™dzie broniÅ‚ naszych interesów? – zastanawiaÅ‚ siÄ™ wykÅ‚adowca akademicki.    

Szef polskiego rzÄ…du poinformowaÅ‚, że Komisja Europejska „bÄ™dzie zobowiÄ…zana do stosowania kryteriów dokÅ‚adnie odpowiadajÄ…cych konkluzjom Rady Europejskiej”.

– Zaczyna siÄ™ ten sam problem. JeÅ›li mielibyÅ›my do czynienia z partnerami, którzy grajÄ… uczciwie, można by byÅ‚o w jakiÅ› sposób tÅ‚umaczyć, jak bÄ™dzie to wyglÄ…daÅ‚o. W moim przekonaniu, zasada Unii jest taka, że wszystko zapisuje siÄ™ w tak niejednoznaczny i skomplikowany sposób, że nikt z tego nic nie rozumie, nawet ci, którzy to pisali. Z tej gmatwaniny różnorakich sprzecznoÅ›ci i tzw. brukselicy interpretuje siÄ™ to, co jest korzystne dla silnych. To oni używajÄ… administracji do swoich celów – podsumowaÅ‚ gość TV Trwam.

radiomaryja.pl

Å»ródÅ‚o: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: budżet UE dr hab. Mieczysław Ryba Unia Europejska