Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Prof. K. Kubiak o Szczycie NATO w Madrycie: Nasze oczekiwania zostały rozbuchane. W naszej kulturze komunikowania wszystko jest historyczne albo legendarne. Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego tak nie działa

Treść

W Madrycie w środę rozpocznie się Szczyt Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). W spotkaniu będą uczestniczyć między innymi Japonia, Korea Południowa, Australia oraz Nowa Zelandia. „Nasze oczekiwania zostały rozbuchane. W naszej kulturze komunikowania wszystko jest spektakularne, historyczne albo co najmniej legendarne. Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego tak nie działa” – powiedział prof. Krzysztof Kubiak, politolog, historyk wojskowości, wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję na teren Ukrainy. W odpowiedzi na kryzys militarny Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego natychmiast rozmieściła wojska we wschodniej części Europy. Gość Radia Maryja podkreślił, że NATO należy doceniać.

– Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego należy doceniać. Wojna na Ukrainie trwa od 24 lutego 2022 roku. Część społeczności międzynarodowej zdążyła się już z nią oswoić. Powoduje to sytuację, w której głowę podnoszą rozmaite ruchy rusofilskie. W tym kontekście musimy docenić NATO. Już 25 lutego zaczęła ona rozmieszczać na terenie Europy Wschodniej wojska z tzw. szpicy. Później przybyły wojska odpowiedzi (NATO Response Force). Odegrało to kluczową rolę w stabilizacji sytuacji na Wschodzie – zaznaczył prof. Krzysztof Kubiak.

W Madrycie w środę rozpocznie się Szczyt Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. W spotkaniu będą uczestniczyć między innymi Japonia, Korea Południowa, Australia oraz Nowa Zelandia, co w ocenie prof. Krzysztofa Kubiaka ma niebagatelne znaczenie.

– W tej chwili spoglądamy na Madryt. Nasze oczekiwania zostały rozbuchane. W naszej kulturze komunikowania wszystko jest spektakularne, historyczne albo co najmniej legendarne. Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego tak nie działa. Szczyt NATO w Madrycie zapewne będzie ważny. Podjęte zostaną decyzje dotyczące wzmocnienia obecności na Wschodzie. Być może zapadną decyzje dotyczące członkostwa Finlandii oraz Szwecji. Cały czas Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego pracuje nad zmniejszaniem opozycji tureckiej. Zapewne padną deklaracje dotyczące obszarów pozaatlantyckich, bo nie bez przyczyny w spotkaniu uczestniczą przywódcy: Japonii, Korei Południowej, Australii oraz Nowej Zelandii – akcentował historyk wojskowości.

W strukturach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego toczą się dyskusje na temat wejścia dwóch krajów do NATO.

– Turcy od wielu lat prowadzą politykę, którą można określić „negowaniem istnienia narodowości kurdyjskiej”. Sytuacja jest napięta. Tam toczy się cały czas konflikt. (…) Turcy część ugrupowań kurdyjskich traktują jako ugrupowania terrorystyczne. Szwecja, kraj demokratyczny, liberalny i wolnościowy, ale również laicki, umożliwia organizacjom kurdyjskim działanie z dużą swobodą. Jesienią 2021 roku uczestniczyłem w wiecu zorganizowanym przez Kurdów w Göteborgu. Nie budziło to żadnych emocji. (…) To pokazuje, jak różne państwa kryją się pod hasłem „zjednoczone NATO”. (…) Finlandia, Szwecja i pozostałe kraje Wschodu intensywnie pracują nad Turcją i nad Skandynawami, aby osiągnąć taki konsensus, który umożliwi wejście dwóch krajów północnych do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego – mówił politolog.

Całą rozmowę z prof. Krzysztofem Kubiakiem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 28

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: NATO prof. dr hab. Krzysztof Kubiak