Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Prof. J. Kawecki o sposobie głosowania w wyborach samorządowych: Na każdej karcie do danego organu powinniśmy wybrać tylko jedno nazwisko

Treść

Na listach umieszczeni są kandydaci i po lewej stronie nazwiska kandydata znajduje się kratka. Na każdej karcie do danego organu powinniśmy wybrać tylko jedno nazwisko, które umieszczone jest na danej liście zgłoszonej przez komitet wyborczy i przy tym nazwisku umieścić (dawniej mówiło się znak „X”) co najmniej dwie linie przecinające się w tej kratce – mówił w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Janusz Kawecki, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

21 października w Polsce odbędą się wybory samorządowe. Polacy wybiorą swoich przedstawicieli do poszczególnych organów samorządu terytorialnego. Prof. Janusz Kawecki wyjaśnił, że w większości przypadków wyborcy otrzymają cztery karty do głosowania. Wyjątek stanowi głosowanie w miastach na prawach powiatu.

– W Polsce występują okręgi wyborcze. Będzie trochę inaczej wyglądać sytuacja w odniesieniu do tych, którzy będą głosowali w Warszawie, inaczej trochę w miastach na prawach powiatu (takich miast jest w Polsce 66) no i w pozostałych gminach. W przypadku Warszawy wyborca po wykazaniu, że ma prawo głosować, otrzymuje cztery karty do głosowania. Podobnie jest w pozostałych gminach, oprócz miast na prawach powiatów. W większości dostawać będziemy cztery karty. To są oddzielne formularze różnych wymiarów. Wymiar zależy bowiem od tego, ile będziemy mieć list kandydatów zamieszczonych na poszczególnych kartach wyborczych – tłumaczył.

Gość „Aktualności dnia” wskazał, w jaki sposób oddać ważny głos w wyborach do takich organów, jak rada powiatu, sejmik województwa, rada miasta czy rada dzielnicy m.st. Warszawy w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców bądź miastach na prawach powiatu.

– Na jednej karcie, odpowiednio do decyzji PKW, w zależności od tego, ile będzie tych list, będą umieszczeni kandydaci na listach. Każde zestawienie danej listy umieszczonej na karcie zaczyna się od podania nazwy i numeru listy. Ci, którzy mają listy umieszczone we wszystkich okręgach, mają numery od 1 do 10. Pozostałe były losowane, tak jak i te pierwsze były losowane, w poszczególnych okresach, które już minęły. Na tych listach umieszczeni są kandydaci i po lewej stronie nazwiska kandydata znajduje się kratka. Na każdej karcie do danego organu powinniśmy wybrać tylko jedno nazwisko, które umieszczone jest na danej liście zgłoszonej przez komitet wyborczy i przy tym nazwisku umieścić (dawniej mówiły się znak „X”) co najmniej dwie linie przecinające się w tej kratce. W ten sposób wybieramy kandydata, ale wybieramy także listę, którą popieramy w wyborach – zaznaczył członek KRRiT.

W miastach na prawach powiatu wyborcy otrzymają trzy karty do głosowania – zwrócił uwagę prof. Janusz Kawecki.

– W miastach, gminach na prawach powiatu (tych 66) wyborcy przyjdą do komisji obwodowej i otrzymają tylko trzy karty, ponieważ nie ma wyboru do powiatu. Otrzymują więc kartę wyborczą do rady miasta, która wypełnia rolę powiatu, kartę do sejmiku wojewódzkiego oraz kartę do wyboru prezydenta lub burmistrza tego miasta – akcentował gość „Aktualności dnia”.

W jednostkach samorządu poniżej 20 tys. mieszkańców obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze – podkreślił członek KRRiT.

– Są takie miasta i gminy, które mają mniej niż 20 tys. mieszkańców – wówczas są to wybory jednomandatowe w danym okręgu do rady gminy i stąd nie ma tam umieszczonych list wyborczych, tylko zestawieni są kandydaci w kolejności alfabetycznej, ale oprócz tego, że podane jest tam imię i nazwisko kandydata oraz przed nazwiskiem kratka, to jeszcze poniżej tej informacji znajduje się zapis, że kandydat zgłoszony został przez komitet oraz podają, jaki to komitet oraz numer komitetu. (…) Wybieramy w karcie głosowania na burmistrza/wójta jedną osobę, przy nazwisku tej osoby w kratce tam umieszczonej zaznaczamy dwie linie przecinające się lub co najmniej przecinające się tylko w tej kratce – wyjaśnił profesor.

Całość rozmowy z prof. Januszem Kaweckim w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

 

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 17 października 2018

Autor: mj

Tagi: prof. Janusz Kawecki