Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Prof. H. Wnorowski o sytuacji ekonomicznej w Polsce: Z zasobnością portfeli Polaków nie jest źle

Treść

Wiele wskaźników jest dobrych i optymistycznych. Problemem jest inflacja. Narodowy Bank Polski walczy z inflacją w ramach dostępnych instrumentów. Mamy cykl podwyżek stóp procentowych, które zabolały kredytobiorców. (…) W jakim celu Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe? Robi to, aby zwiększyć skłonność do oszczędzania, aby pieniądze, którym dysponują nasi obywatele, trafiły na lokaty i w tym momencie nie generowały popytu – powiedział prof. Henryk Wnorowski, ekonomista z Uniwersytetu Białostockiego, członek Rady Polityki Pieniężnej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pomoc polskim rodzinom w spłacie kredytów hipotecznych. [czytaj więcej]

– Z zasobnością portfeli Polaków nie jest źle. Główny Urząd Statystyczny poinformował o wzroście wynagrodzeń. Po marcu 2022 roku wzrost ten osiągnął 12 procent, czyli był wyższy niż inflacja. Wiele wskaźników jest dobrych i optymistycznych. Problemem jest inflacja. Narodowy Bank Polski walczy z inflacją w ramach dostępnych instrumentów. Mamy cykl podwyżek stóp procentowych, które zabolały kredytobiorców. Jest to duża grupa Polaków. (…) Inicjatywa premier Mateusza Morawieckiego o pomocy w spłacie kredytów opiera się o cztery filary, które będą miały dość istotny wpływ kondycji tych, którzy korzystają z kredytów. Rozwiązania te będą stopniowo wchodziły w życie od stycznia 2023 roku. Myślę, że wyczekiwana przez wszystkich kredytobiorców jest zmiana tzw. wskaźnika referencyjnego do wyliczania podstawy oprocentowania. Do tej pory był to WIBOR (…) W tej chwili stosowanie obecnego wskaźnika jest niekorzystne. W tej chwili rząd będzie pracował nad nowym rozwiązaniem. (…) Niestety, wszystko wskazuje na to, że czekają nas podwyżki stóp procentowych, więc te ciężary będą jeszcze cięższe – poinformował prof. Henryk Wnorowski.

 

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że Rada Polityki Pieniężnej podwyższała stopy procentowe co miesiąc od października 2021 roku. Po ostatniej, kwietniowej podwyżce, główna stopa referencyjna wynosi 4,5 procent.

– Wszyscy Polacy, którzy mają depozyty i w swojej historii mogli się wielokrotnie przekonać, że banki są pryncypialne, działają szybko z urealnianiem stóp procentowych, kiedy te są obniżane. Kiedy stopy procentowe są podnoszone, widzimy znaczącą zwłokę czasową, bo Rada Polityki Pieniężnem podnosi stopy procentowe już od października 2021 roku, w tej chwili doszliśmy do poziomu 4,5 procent, natomiast to, co oferują nam banki, to daleko odbiega od poziomu. Premier Mateusz Morawiecki apeluje, żeby urealnić stopy procentowe. Minister Grzegorz Puda zapowiedział, że trwają prace w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej nad procesami legislacyjnymi, które nie zostawią swobody, jak dotychczas – akcentował członek Rady Polityki Pieniężnej.

– Wygląda na to, że cierpliwość i akceptacja takiej sytuacji już się kończy. W jakim celu Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe? Robi to, aby zwiększyć skłonność do oszczędzania, aby pieniądze, którym dysponują nasi obywatele, trafiły na lokaty i w tym momencie nie generowały popytu – dodał.

Sejm rozpoczął prace nad projektem ustawy o obniżeniu stawki PIT z 17 procent do 12 procent. [czytaj więcej]

– Pamiętamy przełom roku, kiedy temat Polskiego Ładu był powszechnie krytykowany i był powodem trosk służb kadrowo-księgowych we wszystkich przedsiębiorstwach. (…) Wiele wskazuje na to, że sami rządzący mieli wątpliwości co do tego wszystkiego i zaproponowano nowe rozwiązania. Może być to różnie ocenianie, ale niewątpliwie jest to zmiana na korzyść podatników. (…) W większości doktryn ekonomicznych, w większości podręczników ekonomicznych zawsze niższe podatki są oceniane jako korzystniejsze rozwiązanie niż wyższe podatki. Myślę, że nie powinniśmy inaczej do tego podchodzić. Niższy podatek dla obywateli to dobra wiadomość – ocenił ekonomista z Uniwersytetu Białostockiego.

Całą rozmowę z prof. Henrykiem Wnorowskim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 5

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj