[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Twórcy Konstytucji Marcowej potrafili rozpocząć najważniejszą dla niepodległego państwa polskiego ustawę w imię Boga Wszechmogącego, potrafili podziękować Opatrzności za odzyskaną wolność
Treść
Twórcy Konstytucji Marcowej pomimo wielu politycznych podziałów potrafili rozpocząć najważniejszą dla niepodległego państwa polskiego ustawę w imię Boga Wszechmogącego, potrafili podziękować Opatrzności za odzyskaną wolność. To wielka sztuka, na którą po 70 latach nie zdobyli się twórcy III Rzeczypospolitej – mówił prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, w felietonie z cyklu „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.
Ponad 100 lat temu, 17 marca 1921 roku, Sejm Ustawodawczy po dwóch latach prac uchwalił pierwszą ustawę zasadniczą odrodzonej RP. Konstytucję Marcową uznawano za dokument na wskroś demokratyczny, uprzywilejowujący Sejm. Szybko doczekała się krytyków obwiniających jej zapisy za niestabilność życia politycznego. [czytaj więcej]
Prof. Grzegorz Kucharczyk przypomniał, że wśród posłów Sejmu Ustawodawczego było 35 księży katolickich.
– W ten sposób odradzający się po ponad 120-letniej niewoli polski parlamentaryzm nawiązywał do przedrozbiorowych tradycji. W Senacie Pierwszej Rzeczpospolitej zasiadali z urzędu wszyscy polscy biskupi. Księża parlamentarzyści zasiadający w latach 1919-1922 w ławach Sejmu Ustawodawczego byli bardzo aktywni w jego pracach, również w podejmowaniu dzieła tworzenia nowej polskiej konstytucji. Członkiem komisji konstytucyjnej Sejmu był m.in. ks. prałat Antoni Stychel, jedna z czołowych postaci Polskiego Ruchu Narodowego w Wielkopolsce przed wybuchem I wojny światowej. Był to zasłużony ksiądz społecznik wybierany przez Polaków do Sejmu pruskiego i Reichstagu – powiedział historyk.
– W komisji konstytucyjnej zasiadał również ks. Kazimierz Lutosławski, który wywarł największy wpływ na brzmienie preambuły, czyli wstępu do Konstytucji Marcowej. Zaczynała się ona: „W imię Boga Wszechmogącego! My, Naród Polski, dziękując Opatrzności za odzyskaną wolność”. W ten sposób pierwsza Konstytucja II Rzeczpospolitej nawiązywała do tradycji Konstytucji 3 Maja, która rozpoczynała się: „W imię Trójcy Przenajświętszej…” – zauważył prof. Grzegorz Kucharczyk.
Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że Konstytucja Marcowa jest ostatnią polską ustawą zasadniczą, która wprost zawiera Invocatio Dei, czyli wezwanie Imienia Bożego.
– Posłem Sejmu Ustawodawczego był również ks. abp Józef Teodorowicz, metropolita lwowski obrządku ormiańsko-katolickiego, gorący patriota, płomienny kaznodzieja, już za życia nazywany drugim Skargą. (…) Twórcy Konstytucji Marcowej pomimo wielu politycznych podziałów potrafili rozpocząć najważniejszą dla niepodległego państwa polskiego ustawę w imię Boga Wszechmogącego, potrafili podziękować Opatrzności za odzyskaną wolność. To wielka sztuka, na którą po 70 latach nie zdobyli się twórcy III Rzeczypospolitej – podkreślił historyk.
Całość felietonu prof. Grzegorza Kucharczyka dostępna jest [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 21
Autor: mj