Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Prezydent A. Duda: To, że ludzie mają różne poglądy głoszą różne ideologie, jest elementem wolności słowa, która jest zapisana w konstytucji

Treść

Walczyliśmy przez wiele lat (…) o to, żeby Polska rzeczywiście stała się państwem wolnym, suwerennym, w pełni niepodległym, prawdziwie demokratycznym, (…) także m.in. o wolność słowa, wolność posiadania i wyrażania poglądów. Mamy je zapisane dzisiaj w konstytucji i to, że ludzie mają różne poglądy i to, że ludzie głoszą różne ideologie, jest elementem tej wolności. Jeżeli popatrzymy na to z punktu widzenia państwowego – ludziom wolno głosić swoje poglądy, wolno mieć określoną ideologię, mówić głośno, że to jest ich ideologia – mówił w czwartkowych „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam i Radia Maryja prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent RP odniósł się do reformy szkolnictwa wyższego, zwanej również Ustawą 2.0. Zwrócił uwagę, że głosy na jej temat są bardzo różne, jednak – jak dodał – nie ma wątpliwości co do tego, że polska nauka potrzebowała reformy.

–  Po pierwsze chcemy, żeby Polska nauka stała się źródłem innowacji dla polskiego przemysłu. Chcemy, żeby polski przemysł był nowocześniejszy. Te innowacje może uzyskać we współpracy właśnie z nauką. Chcemy to wygenerować. Chcemy, żeby nauka wspierała w ten sposób, jeszcze mocniej niż dotychczas, rozwój Rzeczypospolitej jako państwa nowoczesnego. Potrzebowaliśmy unowocześnić system zdobywania stopni naukowych, wprowadzić taki system, który daje młodym naukowcom większe szanse awansowe. To wszystko jest bardzo ważne, ale przede wszystkim chcemy doprowadzić do tego, żeby polskie uczelnie podniosły się w rankingach międzynarodowych, bo to jest jedno z najważniejszych zadań – wskazał gość „Rozmów niedokończonych”.

Podchodzę do każdego aktu prawnego bardzo spokojnie, zwłaszcza tak wielkiego, jak Ustawa 2.0 – podkreślił Andrzej Duda.

– Jeżeli coś jest nie tak, to zawsze jest możliwość poprawienia tego. Akurat w tej sytuacji już były pewne zmiany i uzupełnienia – chociażby, jeżeli chodzi o listę czasopism, która została oficjalnie opublikowana przez ministerstwo. Ta liczba czasopism na początku bodajże wyniosła 19 tys. Dzisiaj, w wyniku różnych interwencji, wskazywania niedostatków w tym zakresie, już została powiększona do 30 tys., przede wszystkim właśnie z uwzględnieniem tych czasopism, które służą naukom humanistycznym. W związku z powyższym, jak widać, jest pewna elastyczność w poprawianiu czy usuwaniu niedociągnięć – zauważył polityk.

Oczywiście dostrzegam zagrożenie ideologią nie tylko na polskich uczelniach, ale również w innych dziedzinach życia, ale powinniśmy do tej sprawy podejść chłodno i racjonalnie – akcentował prezydent RP.

– Walczyliśmy przez wiele lat, przede wszystkim pokolenie moich dziadków i moich rodziców, o to, żeby Polska rzeczywiście stała się państwem wolnym, suwerennym, w pełni niepodległym, prawdziwie demokratycznym. Walczyli także m.in. o wolność słowa, wolność posiadania i wyrażania poglądów. Mamy je zapisane dzisiaj w konstytucji i to, że ludzie mają różne poglądy i to, że ludzie głoszą różne ideologie, jest elementem tej wolności. Jeżeli popatrzymy na to z punktu widzenia państwowego – ludziom wolno głosić swoje poglądy, wolno mieć określoną ideologię, mówić głośno, że to jest ich ideologia. Pytanie jest tylko takie, kto nami rządzi? Od tego są wybory, od tego są demokratyczne zasady, żeby większość społeczeństwa mogła wybrać takie ugrupowanie do rządzenia państwem, które właśnie ma określony program, służy określonym wartościom itd. W ten sposób decyduje się o tym, jaki będzie ostatecznie kształt państwa – tłumaczył prezydent.

Nie mam zamiaru nikomu zabraniać posiadania poglądów, nawet takich, z którymi się nie zgadzam. Ale oczekuję też, że inni moi współobywatele uznają, że ja też mam prawo mieć poglądy, tak jak oni mają prawo mieć poglądy – zaznaczył gość TV Trwam i Radia Maryja.

– Kiedy ja dzisiaj patrzę na polskie państwo, kiedy patrzę na siebie – obywatele mnie wybrali w ostatnich wyborach – mam określone poglądy i działam zgodnie z tymi przekonaniami. To są właśnie takie przekonania, o których wspominałem – to jest ochrona rodziny, to jest wsparcie dla rodziny, to jest ochrona dzieci, to są te elementy, które mają dla mnie znaczenie fundamentalne, to jest trwanie przy polskich wartościach, szanowanie tych wartości, podkreślanie tych wartości, naszych kodów kulturowych, tego, z czego wyrośliśmy, że jesteśmy krajem od ponad 1050 lat istniejącym jako kraj chrześcijański. To jest dla mnie ważne – zapewnił Andrzej Duda.

radiomaryja.pl

Źródło: radiomaryja.pl, 24 października 2019

Autor: mj