[TYLKO U NAS] Polska polityka klimatyczna szansą na zrównoważony rozwój na świecie
Treść
Polityka klimatyczna prowadzona przez PolskÄ™ jest szansÄ… na zrównoważony rozwój na Å›wiecie. Tak uznali uczestnicy pięćdziesiÄ…tego seminarium zatytuÅ‚owanego „Nauka dla pokoju na Å›wiecie”. Spotkanie naukowców z caÅ‚ego globu odbyÅ‚o siÄ™ w sycylijskim mieÅ›cie Erice.
Organizatorami konferencji byÅ‚y: Åšwiatowa Federacja Naukowców oraz Fundacja i Centrum Kultury Naukowej imienia Ettore Majorana. Celem fundacji jest promowanie wspóÅ‚pracy naukowców z caÅ‚ego Å›wiata w dziedzinie nauki i technologii. Obecnie zrzesza ponad 10 tys. naukowców z caÅ‚ego Å›wiata w tym stu trzydziestu noblistów.
Prof. Jan Szyszko, który czynnie uczestniczyÅ‚ w konferencji podkreÅ›liÅ‚, że podczas spotkania w sycylijskim mieÅ›cie podsumowano gÅ‚ówne problemy Å›wiata, a wÅ›ród najlepszych naukowców wykreowano pewne kierunki na kolejne dekady
Jednym z gÅ‚ównych tematów poruszonych w Erice byÅ‚y wyzwania zwiÄ…zane ze zmianami klimatu. W trakcie spotkania minister Å›rodowiska prof. Jan Szyszko przedstawiÅ‚ jak Polska realizuje swojÄ… politykÄ™ klimatycznÄ….
– Polska jest przykÅ‚adem w jaki sposób dziaÅ‚ać i wykorzystywać politykÄ™ klimatyczna dla zrównoważonego rozwoju Å›wiata i tu przywiÄ…zujemy wagÄ™ do redukcji emisji i wykorzystywaniu CO2 jako gazu, którym można regenerować gleby, lasy – mówiÅ‚ prof. Jan Szyszko.
Takie podejÅ›cie zostaÅ‚o docenione przez naukowców uczestniczÄ…cych w konferencji w Erice. W konkluzjach koÅ„czÄ…cych spotkanie podkreÅ›lono, że Polityka klimatyczna prowadzona przez PolskÄ™ jest szansÄ… na zrównoważony rozwój na Å›wiecie. W trzech punktach wskazano także kierunki w jakim powinna podążać spoÅ‚eczność miÄ™dzynarodowa.
– Zgodnie z encyklikÄ… Laudato Si żeby ograniczyć biurokracje w tych ukÅ‚adach polityki klimatycznej. Po drugie żeby ksztaÅ‚cić w tych kierunkach ekologii integralnej. Gdzie podstawÄ… jest rozpoznawanie gatunków i biologia, a później znajomość ludzi, którzy żyjÄ… w tym Å›rodowisku w którym wystÄ™pujÄ… te gatunki, a wszystko oprzeć o analizÄ™ matematycznÄ… – podkreÅ›laÅ‚ minister Å›rodowiska.
W ostatnim punkcie uchwaÅ‚y podkreÅ›lono, że niezbÄ™dny jest rozwój badaÅ„ naukowych nad okreÅ›leniem efektów pochÅ‚aniania dwutlenku wÄ™gla przez gleby i lasy. Zdaniem Polski pochÅ‚anianie CO2 jest bardziej efektywne niż technologie redukcji emisji.
Oryginalny tekst rezolucji spotkania w Erice:
TV Trwam News/RIRM
ŹródÅ‚o: radiomaryja.pl, 24 sierpnia 2017
Autor: mj
Tagi: Polska polityka klimatyczna szansą na zrównoważony rozwój na świecie