[TYLKO U NAS] P. Lisiecki: Rodzinie Waltzów nie przeszkadzało przyjąć spadku od osoby uwikłanej w różnego rodzaju sprawy
Treść
Andrzej Waltz przejmowaÅ‚ spadek po ciotce, która z kolei byÅ‚a drugÄ… żonÄ… Romana KÄ™pskiego, tego, który nabyÅ‚ to z kolei w 1945 roku od szmalcowników, Romana KÄ™pskiego, od którego rodzina Waltzów generalnie siÄ™ dosyć mocno dystansowaÅ‚a, bo znaÅ‚a w dużej mierze jego przeszÅ‚ość, to, że byÅ‚ dosyć uwikÅ‚any w różnego rodzaju sprawy. Natomiast nie przeszkadzaÅ‚o to rodzinie przyjąć ewentualny spadek po tym Romanie KÄ™pskim przez ciotkÄ™ Andrzeja Waltza, a później przez samego Andrzeja Waltza i córki Hanny Gronkiewicz-Waltz – powiedziaÅ‚ w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam PaweÅ‚ Lisiecki, czÅ‚onek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.
PaweÅ‚ Lisiecki odniósÅ‚ siÄ™ do zeznaÅ„ Andrzej Waltza przed komisjÄ… Å›ledczÄ… ds. reprywatyzacji. DotyczyÅ‚y one kamienicy przy ul. Noakowskiego 16.
TÅ‚umaczenia Andrzeja Waltza, który przed komisjÄ… Å›ledczÄ… zeznaÅ‚, że nie miaÅ‚ wiedzy na temat powojennej historii kamienicy przy Noakowskiego 16, nie sÄ… do koÅ„ca wiarygodne – oceniÅ‚ poseÅ‚ PiS.
– To tÅ‚umaczenie do koÅ„ca też nie jest wiarygodne ze wzglÄ™du na to, że chociażby sami lokatorzy wskazywali już po objÄ™ciu rzÄ…dów przez HannÄ™ Gronkiewicz-Waltz, że możemy mieć tutaj do czynienia z nieprawidÅ‚owoÅ›ciami, które uniemożliwiaÅ‚yby de facto zwrot tej nieruchomoÅ›ci na rzecz Waltzów – zwróciÅ‚ uwagÄ™ gość „Polskiego punktu widzenia”.
MaÅ‚o prawdopodobne wydaje siÄ™ również stwierdzenie, że małżeÅ„stwo Waltzów nie rozmawiaÅ‚o na temat nieruchomoÅ›ci przy Noakowskiego 16 – zaznaczyÅ‚ czÅ‚onek komisji Å›ledczej ds. reprywatyzacji.
– Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, jak zeznawali inni Å›wiadkowie, żądaÅ‚a od urzÄ™dników kserowania akt sprawy Noakowskiego 16, a jak zeznaÅ‚ dyrektor Bajko, również poprosiÅ‚a o te dokumenty w oryginale. Ponadto, jak zeznaÅ‚ dyrektor Bajko – i tutaj jest niezgodność miÄ™dzy zeznaniem dyrektora Bajko a zeznaniem Andrzej Waltza – pan Andrzej Waltz rozmawiaÅ‚ z nim telefonicznie, bo zadzwoniÅ‚a do niego Hanna Gronkiewicz-Waltz i przekazaÅ‚a telefon swojemu mężowi Andrzejowi Waltzowi i rozmawiali telefonicznie na temat Noakowskiego 16 – wyjaÅ›niÅ‚.
NieprawidÅ‚owoÅ›ci w sprawie kamienicy przy Noakowskiego 16 rozpoczęły siÄ™ od bÅ‚Ä™dnej decyzji SamorzÄ…dowego Kolegium OdwoÅ‚awczego – wskazaÅ‚ PaweÅ‚ Lisiecki.
– Co najmniej w 2001 roku SamorzÄ…dowe Kolegium OdwoÅ‚awcze nie powinno uznać Romana KÄ™pskiego za stronÄ™ w postÄ™powaniu. Później potoczyÅ‚o siÄ™ to jak po sznurku. OczywiÅ›cie kolejne instancje, w tym urzÄ™dnicy w warszawskim ratuszu w 2003 roku, ale później również i prokuratura, a także znowu SKO, powinny zbadać dogÅ‚Ä™bnie tÄ™ sprawÄ™, powinny zbadać ksiÄ™gi wieczyste nieruchomoÅ›ci przy Noakowskiego 16, a tam ewidentnie byÅ‚o wpisane w latach 40-tych przez ocalaÅ‚Ä… z pożogi holokaustu paniÄ… MariÄ™ Oppenheim, że doszÅ‚o do próby przejÄ™cia tej nieruchomoÅ›ci przez osoby nieuprawnione – zauważyÅ‚.
Komisja Å›ledcza ds. reprywatyzacji dysponuje narzÄ™dziami, które mogÄ… doprowadzić przynajmniej do odzyskania równowartoÅ›ci nieruchomoÅ›ci przy Noakowskiego 16 – podkreÅ›liÅ‚ poseÅ‚ PiS.
– Komisja ma pewne instrumenty, które mogÅ‚yby doprowadzić do tego, że jeżeli nie zostaÅ‚aby odzyskana sama nieruchomość, to przynajmniej równowartość tej kamienicy przy Noakowskiego 16. […] NależaÅ‚oby w tym wypadku zwrócić siÄ™ do beneficjentów decyzji zwrotowej z 2013 roku, czyli tych wszystkich osób, m.in. do pana Andrzeja Waltza i córki Hanny Gronkiewicz-Waltz, które to osoby byÅ‚y beneficjentami tej decyzji zwrotowej. OczywiÅ›cie komisja może także starać siÄ™ o odzyskanie nieruchomoÅ›ci w naturze, natomiast obawiam siÄ™, że ciężko byÅ‚oby tutaj wykazać wiarÄ™ publicznÄ… ksiÄ…g wieczystych, tzn. udowodnić firmie Fenix, że ona miaÅ‚a wiedzÄ™, którÄ… przekazali jej m.in. paÅ„stwo Waltzowie albo sami ci ludzie zbadali ksiÄ™gi wieczyste tak, aby udowodnić im to, że oni wiedzieli o tym przestÄ™pstwie – tÅ‚umaczyÅ‚ gość „Polskiego punktu widzenia”.
Nabycie kamienicy przy Noakowskiego 16 rzeczywiÅ›cie mogÅ‚o spowodować, że prezydent Warszawy mogÅ‚a stać siÄ™ zakÅ‚adnikiem lobby zwiÄ…zanego z dzikÄ… reprywatyzacjÄ… – oceniÅ‚ czÅ‚onek komisji Å›ledczej ds. reprywatyzacji.
– Jeden ze Å›wiadków stwierdziÅ‚, że w wyniku przejÄ™cia tej nieruchomoÅ›ci przez rodzinÄ™ Hanny Gronkiewicz-Waltz ona staÅ‚a siÄ™ w pewien sposób zakÅ‚adnikiem lobby dzikiej reprywatyzacji i to może być rzeczywiÅ›cie ciekawy trop, który mógÅ‚by Å›wiadczyć o tym, że pani prezydent chcÄ…c nie chcÄ…c weszÅ‚a na pewnego rodzaju tory, którymi podążaÅ‚a do niedawna, wydajÄ…c nieruchomoÅ›ci i wydajÄ…c decyzje zwrotowe – wskazaÅ‚ PaweÅ‚ Lisiecki.
RIRM
ŹródÅ‚o: radiomaryja.pl, 6 grudnia 2017
Autor: mj
Tagi: "dzika reprywatyzacja" Andrzej Waltz Hanna Gronkiewicz-Waltz Paweł Lisiecki reprywatyzacja