[TYLKO U NAS] O. dr T. Rydzyk CSsR: Nie sprzeciwiajmy się sobie, ale szukajmy, co nas łączy z drugim człowiekiem. Dopatrujmy się niewielkich nitek, z których może powstać wielki sznur, a może wspólnie zaczniemy coś budować
Treść
Zwróćmy uwagę na ważną kwestię: nie sprzeciwiajmy się sobie, ale szukajmy, co nas łączy z drugim człowiekiem. Dopatrujmy się niewielkich nitek, z których może powstać wielki sznur, a może wspólnie zaczniemy coś budować. Pamiętajmy też, żeby zwrócić uwagę na emocje. Obecnie mamy do czynienia z manipulacją nie tylko rozumu, ale emocji. Zwróćcie uwagę, że jesteśmy skłócani. Chyba komuś na tym zależy. Pokazuje to też sprawa pandemii, która bardzo kłóci Polaków. (…) Argument, niech nam dadzą argument, który będzie argumentem prawdy i dobra. To jest siła argumentu, a nie argument siły, bo ktoś ma władzę, a my musimy iść tak, jak ktoś chce. To jest totalitaryzm – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam, podczas sympozjum „Oblicza pandemii” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego – patrona dziennikarzy, odbyło się sympozjum „Oblicza pandemii”. Zgromadzonych przywitał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam, wskazując, że media pozwalają na komunikację społeczną, a nie masową.
– Kochani, trzeba rozmawiać, trzeba słuchać jeden drugiego. „Słuchajcie!”. Pod takim tytułem jest orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Podkreślam, że jest to społeczny przekaz, społeczna komunikacja, a nie masowa. Masowy przekaz był w komunizmie, gdzie podawali nam wszelkimi sposobami propagandę. Musimy wiedzieć, że trzeba się komunikować, a do tego musimy wykorzystywać środek społecznego komunikowania. W Radiu Maryja od samego początku jest otwarty telefon. To było pierwsze w Polsce interaktywne medium – mówił Dyrektor Radia Maryja.
O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR przywołał postać ks. bp. Adama Lepy, który był współorganizatorem cyklu sympozjów „Oblicza…”. Duchowny podkreślał również, że Radio Maryja jest interaktywnym medium.
– Ks. bp Adam Lepa to najlepszy specjalista mediów w Kościele katolickim w Polsce. Mówił on, że Radio Maryja jest pierwszym interaktywnym medium, że w ten sposób tworzy się demokrację oddolną. To ludzie mówią. O to właśnie chodzi, żeby mówić, ale też należy słuchać. Musimy nawzajem się słuchać. Musimy słuchać argumentów. Problem pandemii to wielki problem, bo chodzi tu o zdrowie i życie człowieka, dlatego podejmujemy ten temat – podkreślił.
O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR zwrócił uwagę, żeby rozważnie odbierać informacje, które płyną z mediów.
– Różne informacje do mnie docierają, ale ich nie czytam, bo staram się nie obserwować mediów mętnego nurtu, które najczęściej nie są polskie. Przekazuje się w nich informacje w języku polskim, ale nie po polsku. To są przebierańcy, o których wiele razy mówiłem w Radiu. (…) Tacy posługują się polskimi znakami, ale nie są Polakami. Zwróćmy uwagę na media, nie bądźmy bezkrytyczni. Wszędzie musimy patrzeć na to, co do nas dociera. Nie możemy sugerować się ładnym opakowaniem, ale liczy się, co to jest – wskazał założyciel toruńskiej rozgłośni.
„Nie bójmy się rozmawiać. Wszyscy powinniśmy budować ojczyznę, troszczyć się o wspólne dobro” – akcentował założyciel Radia Maryja.
– Potrzeba rozmawiać ze sobą, komunikować się ze sobą, żeby dojść do communio, do zjednoczenia w prawdzie i miłości. Wtedy budujemy Królestwo Boże na tym świecie. (…) Nie bójmy się rozmawiać. Na jedno chciałbym tylko zwrócić uwagę. Uważajmy na emocje i na naszą naturę. Mamy to do siebie, że musimy się sprzeciwiać. Zauważcie, że żeby Polska przeżyła, to musiała się sprzeciwiać wszystkim okupantom. Sprzeciwialiśmy się też komunizmowi, a w ostatnim wieku nazizmowi. Sprzeciwialiśmy się też totalitaryzmom. Teraz powinniśmy zastanowić się, czy nie lepiej zostawić sprzeciw i iść razem, bo to nas jednoczy. (…) Wszyscy powinniśmy budować ojczyznę, troszczyć się o wspólne dobro – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk.
Duchowny zaznaczył, że w obliczu wielu manipulacji w mediach powinniśmy szczególnie troszczyć się o dobre relacje i wspólnotę z drugim człowiekiem.
– Zwróćmy uwagę na ważną kwestię: nie sprzeciwiajmy się sobie, ale szukajmy, co nas łączy z drugim człowiekiem. Dopatrujmy się niewielkich nitek, z których może powstać wielki sznur, a może wspólnie zaczniemy coś budować. Pamiętajmy też, żeby zwrócić uwagę na emocje. Obecnie mamy do czynienia z manipulacją nie tylko rozumu, ale emocji. Zwróćcie uwagę, że jesteśmy skłócani. Chyba komuś na tym zależy. Pokazuje to też sprawa pandemii, która bardzo kłóci Polaków. (…) Argument, niech nam dadzą argument, który będzie argumentem prawdy i dobra. To jest siła argumentu, a nie argument siły, bo ktoś ma władzę, a my musimy iść tak, jak ktoś chce. To jest totalitaryzm – mówił.
O. dr Tadeusz Rydzyk wskazał, abyśmy pytali o źródło informacji, o przyczynę wielu zjawisk – poszukiwali prawdy.
– Nie dajmy się skłócać, uważajmy na emocje. W takiej trudnej sytuacji, jak teraz, rozmawiajmy ze sobą. Nie stawajmy jeden przeciwko drugiemu, ale jednoczmy się z drugim człowiekiem. Nade wszystko szukajmy prawdy. (…) Przyznam się, że zaszczepiłem się już trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19. Moi współbracia nie wszyscy się zaszczepili. Jeden po przyjęciu szczepionki dostał zakrzepicy. Pytajmy, dlaczego tak się stało? O co w tym chodzi? Ja posłuchałem lekarzy i zdecydowałem o szczepieniu. Po to jest medycyna. Szukajmy uczciwych, mądrych lekarzy. Ja słucham mądrych lekarzy, którzy mnie nigdy nie zawiedli. Oczywiście zawsze może pojawić się błąd, (…) dlatego trzeba polecić się Panu Bogu, a nie zamykać wszystkie kościoły. Zwróćcie uwagę, że są takie państwa, w których już dwa lata są zamknięte kościoły. W kościołach nie ma wody święconej, a diabeł się jej boi – powiedział założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam.
Najważniejsze przesłanie z sympozjum #ObliczaPandemii w @AKSiMTorun
Dyrektor @RadioMaryja o. Tadeusz Rydzyk jak zawsze: krótko i na temat! pic.twitter.com/gcjYP9wI4k— Piotr Krupa (@PiotrKrupa1) January 29, 2022
– Cieszę się, że jest takie sympozjum. Bóg zapłać, że o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor AKSiM, miał odwagę zorganizować takie wydarzenie w takim czasie, kiedy wszyscy się wyłączają, wszystko się resetuje. Ojciec Rektor postawił zorganizować sympozjum „Oblicza pandemii” mimo wielu przeciwności – dodał.
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj