Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Mec. P. Andrzejewski: Po wyroku TK polski rząd powinien wyznaczyć UE granice suwerenności polskiego wymiaru sprawiedliwości

Treść

Barierą wszelkich rozstrzygnięć funkcjonowania prawa zewnętrznego jest zgodność z Konstytucją RP i z zasadami ustrojowymi. Nie do przyjęcia jest narzucany przez organy Unii Europejskiej konfrontacyjny tryb wywierania presji i szantażowania Polski karami finansowymi. To powinno się spotkać z jednolitym stanowiskiem rządu polskiego, który po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego musi wyznaczyć Wspólnocie granice suwerenności polskiego wymiaru sprawiedliwości. To jest w interesie obywateli – powiedział mec. Piotr Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie kontynuuje rozpatrywanie wniosku premiera RP Mateusz Morawieckiego ws. wyższości polskiej Konstytucji nad prawem unijnym. [czytaj więcej]. W toku postępowania Mateusza Morawieckiego wspierają przedstawiciele m.in. Prokuratora Generalnego i Sejmu. Krytycznie odnosi się do niego Rzecznik Praw Obywatelskich. Podczas czwartkowej rozprawy sędziowie zadają pytania stronom postępowania.

– Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na stanowisku abstrakcyjnego przyjęcia dominowania prawa europejskiego w zakresie orzecznictwa sądów polskich, nie licząc się z orzecznictwem wstępnym polskiego Trybunału Konstytucyjnego. (…) Pytania zmierzają do ujednolicenia widzenia charakteru i zakresu wiążącego nas systemu źródeł prawa; do usytuowania Konstytucji, usiłowania, gdzie i w jakim zakresie przyznaliśmy kompetencje traktatem do opiniowania czy wtrącania się do polskiego systemu prawnego przez podmioty zewnętrzne – powiedział mec. Piotr Andrzejewski.

Wiceprzewodniczący Trybunału Stanu przyznał, że nie spodziewa się szybkiego zakończenia rozprawy, bo poruszane podczas niej kwestie sięgają bardzo daleko. Jednak – jak wskazał – sprawa wyższości polskiej Konstytucji nad prawem unijnym jest jasna.

– Zarysowała się jednolita wykładnia komplementarności, zupełności i niesprzeczności obowiązującego obywateli Polski systemu prawa – barierą wszelkich rozstrzygnięć funkcjonowania prawa zewnętrznego jest zgodność z polską Konstytucją i z zasadami ustrojowymi – zaznaczył mec. Piotr Andrzejewski.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z marca, odnoszącym się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. [więcej] Zarzuty zawarte we wniosku sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z Konstytucją RP zasady pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

O wycofanie wniosku do szefa polskiego rządu zaapelowała Komisja Europejska. Według mediów orzeczenie TK może przesądzić m.in. o tym, kiedy zostaną odblokowane środki z Krajowego Planu Odbudowy  dla naszego kraju.

Nie do przyjęcia jest narzucany przez organy Unii Europejskiej konfrontacyjny tryb wywierania presji i szantażowania Polski karami finansowymi. To powinno się spotkać z jednolitym stanowiskiem polskiego rządu, który po orzeczeniu TK musi wyznaczyć Wspólnocie granice suwerenności polskiego wymiaru sprawiedliwości. To jest w interesie obywateli, którzy nie chcą, by sędziowie byli zależni od czynników zewnętrznych, ale od polskiego ustawodawstwa i naszej Konstytucji – podsumował gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z mec. Piotrem Andrzejewskim z audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj]

RIRM/radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: Mec. Piotr Łukasz Andrzejewski