[TYLKO U NAS] M. Wąsik: Musimy zdać sobie sprawę, że nasze dane to niezwykle cenny kąsek dla przestępców
Treść
Przestępczość w Polsce ewaluuje, tak jak na całym świecie. Kiedyś były rozboje na ulicach, teraz jest ich mniej. Przestępcy szukają swoich nisz. Jest mnóstwo zagrożeń w cyberprzestrzeni i musimy zdać sobie sprawę, że nasze dane to jest niezwykle cenny kąsek dla przestępców – mówił w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Wąsik.
Przestępcy cały czas szukają nowych metod oszukiwania ludzi. Współcześnie wykorzystują m.in. nasze dane z dokumentów, aby zaciągnąć kredyt na cudze nazwisko.
– Przestępczość w Polsce ewaluuje, tak jak na całym świecie. Kiedyś były rozboje na ulicach, teraz jest ich mniej. Przestępcy szukają swoich nisz. Jest mnóstwo zagrożeń w cyberprzestrzeni i musimy zdać sobie sprawę, że nasze dane to jest niezwykle cenny kąsek dla przestępców. Dlatego nasze dane personalne, nasze dane osobowe, nasze dane adresowe, nasze dane na dokumentach musimy chronić. Apeluję, żeby bardzo ostrożnie dysponowali swoimi dokumentami – mówił Maciej Wąsik.
Każdy z nas musi przywiązywać szczególną uwagę do ochrony swoich danych osobowych. Nasza nieuwaga może doprowadzić do tego, że zostaną one wykorzystane, choćby do różnych oszustw bankowych. Nieostrożność i brak rzetelnej weryfikacji przez banki staje się często powodem tragedii wielu ludzi. Potrzeba w tym względzie natychmiastowej i skutecznej interwencji państwa.
– Ja na to też zwrócę uwagę – a jestem przedstawicielem ministra koordynatora w Komisji Nadzoru Finansowego – na to, żeby banki bardziej precyzyjnie, bardziej dokładnie weryfikowały dokumenty, którymi posługują się osoby, które chcą wziąć kredyt. To zaczyna być problemem i musimy być na to niezwykle wyczuleni, także ze strony systemu bankowego, ale także my, jako osoby prywatne, które mamy w portfelu swój dowód osobisty, paszport, prawo jazdy – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.
Aby uniknąć podobnych sytuacji, należy pamiętać, że przy okazywaniu dokumentu tożsamości musi on pozostawać zawsze w zasięgu naszego wzroku. Sekretarz Stanu w KPRM wskazał, na jakie czynności nie możemy się zgodzić, jeśli chodzi o obchodzenie się z naszymi dokumentami, choćby w urzędzie.
– Nie można kserować dokumentów tożsamości. Trzeba to dopilnować i trzeba się tego wystrzegać, bo może dojść do nieprzewidzianych sytuacji, że ktoś posłuży się naszymi danymi, naszym dokumentem, czy numerem dokumentu i będzie próbował wyłudzić kredyt na nasze konto – akcentował polityk.
Bardzo wielu z nas nie ma pojęcia co zrobić w przypadku, gdy np. zgubimy dokument tożsamości.
– Zgłaszamy natychmiast w urzędzie zagubienie dokumentu. Można także, jeżeli jest ukradziony, zgłosić natychmiast na najbliższym komisariacie policji – wskazał Maciej Wąsik. .
Całość rozmowy z Maciejem Wąsikiem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 3 sierpnia 2019
Autor: mj