Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] M. Pełka o międzynarodowym traktacie antypandemicznym WHO: W dokumencie są zalecenia cenzorskie. Dodatkowo powstałby komitet, który badałby przestrzeganie przez państwa członkowskie przyjętych regulacji

Treść

Mówiąc o zmianach, należy wspomnieć o powstaniu komitetu, który badałby przestrzeganie przez państwa członkowskie przyjętych regulacji. Komitet opiniowałby i wydawałby różne zalecenia (…). To krok na drodze do zwiększania globalnego zarządzania pandemicznego (…). Jednym z zaleceń międzynarodowego traktatu antypandemicznego WHO jest walka z dezinformacją. Znając doświadczenia ostatnich lat, należy prawidłowo rozumieć polecenie dezinformacji. W dokumencie są zalecenia cenzorskie – powiedział Michał Pełka, analityk Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) sygnalizują zamiar przyjęcia międzynarodowego traktatu antypandemicznego. W dokumencie podkreślono, że bez wzmocnienia zdolności społeczności międzynarodowej do zapobiegania i reagowania na zagrożenia dla zdrowia publicznego kolejna pandemia – podobna do wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 – jest nieunikniona. [czytaj więcej].

– Tegoroczne Światowe Zgromadzenie Zdrowia będzie rozważało między innymi przyjęcie propozycji zmian w przepisach zdrowotnych. To jest dokument regulujący różne kwestie z zakresu funkcjonowania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz prawa i obowiązki poszczególnych członków. Zaproponowane zmiany zakładają zwiększenie kompetencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w zakresie zarządzania pandemicznego – wyjaśnił Michał Pełka.

Analityk Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris zwrócił uwagę na zmiany, z którymi związany jest międzynarodowy traktat antypandemiczny Światowej Organizacji Zdrowia.

– Mówiąc o zmianach, należy wspomnieć o powstaniu komitetu, który badałby przestrzeganie przez państwa członkowskie przyjętych regulacji. Komitet opiniowałby i wydawałby różne zalecenia. Badałby i monitorowałby przestrzeganie przepisów zdrowotnych, dlatego jest to krok na drodze do zwiększania globalnego zarządzania pandemicznego. Warto podkreślić, że komitet ten nie będzie miał kompetencji w państwie, więc nie jest to twarde prawo. Mówi się także o zwiększaniu prawa w kwestii wydawania tzw. alertów i ostrzeżeń o występowaniu zagrożenia zdrowotnego. Do tej pory wymagało to zgody poszczególnych państw członkowskich. Jest to swojego rodzaju zwiększanie kompetencji miękkich – ocenił gość Radia Maryja.

Michał Pełka podkreślił, że w dokumencie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są wyraźne zapędy cenzorskie.

– Jednym z zaleceń jest walka z dezinformacją. Znając doświadczenia ostatnich lat, należy prawidłowo rozumieć polecenie dezinformacji. W dokumencie są zalecenia cenzorskie (…). W interesie państw członkowskich jest współpraca ze sobą, ponieważ bezpieczeństwo globalne to interes poszczególnych państw. Teraz rodzi się pytanie, czy trzeba formalizować tego typu rozwiązania. Patrząc na historię, widać, że można funkcjonować na rzecz globalnego bezpieczeństwa bez tego typu rozwiązań – zaznaczył analityk Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

Międzynarodowy traktat antypandemiczny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mógłby wpłynąć na niezależność i wolność badań naukowych.

– Na przestrzeni ostatnich lat mieliśmy wyraźne próby cenzurowania przez poszczególne firmy medialne różnych niemainstreamowych opinii, które odbiegały od głównej linii przekazu. Kwestia wolności w tym znaczeniu byłaby ograniczana przez dokument i na tym bardzo ucierpiałaby nauka. Gdyby cenzura miałaby się wzmocnić, to dyskusje, debaty i inne próby rozmowy ucierpiałyby na tym. Tutaj pojawia się kwestia zapewnienia wolności w dyskusji akademickiej i jest to związane z odpowiedzialnością koncernów medialnych – powiedział gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z Michałem Pełką można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 21

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: WHO